Europeníze určené na lepší recyklaci mají proletět komínem spaloven

Projekty megaspaloven s rozpočtem několika miliard korun hrozí doslova vyluxovat prostředky určené na šetrné nakládání se surovinami. Obce, města i průmysl by přitom stejných 10 miliard korun mohly použít na zlepšení recyklačních služeb. Hnutí DUHA upozorňuje, že jde o zásadní změnu Plánu odpadového hospodářství [1].

Ekologická organizace navrhuje, aby se peníze investovaly do kvalitnějších odpadových služeb. Recyklace komunálního odpadu v Česku činí pouze 20 % – zatímco v sousedním Německu a Rakousku je to až třikrát více. Popelnice u nás totiž stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na třídění to průměrná domácnost má přes 100 metrů daleko. Zelené odpadky z kuchyní a zahrad, které tvoří nejtěžší část odpadu, lze třídit jen v několika městech a obcích.

Připomínky k návrhu změn POH ČR může veřejnost posílat do této středy 9. září na e-mailovou adresu Antonin.Koukal@mzp.cz [2].

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady Hnutí DUHA, řekl:
„Návrh ministra Mika je další špatnou zprávou pro karvinské, plzeňské, chvaletické a českobudějovické domácnosti ohrožené zamýšlenou výstavbou megaspaloven odpadků. Je špatnou zprávou také pro obce – peněz na zlepšení recyklace bude méně. Prostředky určené na zvýšení recyklace, ze současných 20 na 50 %, by podle návrhu ministra Mika měly proletět komínem plánovaných spaloven. Doufáme, že ministr Miko svůj krok přehodnotí a šetrné nakládání se surovinami bude nadále považáno za prioritu odpadového hospodářství.“

Poznámky:

[1] Vláda se v roce 2003 shodla, že hodlá peníze raději investovat do lepší recyklace odpadků, než do spaloven komunálních odpadů. Tato zbytečná a drahá zařízení produkují toxické látky a nenávratně ničí cenné suroviny. Zvyšují tak ekologické škody způsobené těžbou i závislost ekonomiky na dovozu surovin.

[2] Více o návrhu změn POH ČR a jeho připomínkování zde >>