Finský parlament dal právě sbohem Putinovi. Nový zákon začne zbavovat zemi závislosti na plynu a ropě

Česká vláda se zavázala k antifosilnímu zákonu také, zatím jej nepředložila.

Finští poslanci a poslankyně právě odhlasovali přelomový zákon, který začne zemi zbavovat drahé a rizikové závislosti na ruském plynu a ropě i na špinavém uhlí [1]. Finsko je dnes podobně závislé na dovozu fosilních paliv a má podobně vysoké emise skleníkových plynů na obyvatele jako naše země.

Cílem nového zákona je snížit fosilní závislost v příštích pětatřiceti letech postupně o 80 %. Nová legislativa rozhýbe potřebnou modernizaci finské energetiky, rozvoj rychlé a pohodlné veřejné dopravy a zateplování domů. Lidé budou v obchodech nacházet i více místních potravin.

Finsko se přidalo k  evropským státům, které berou zodpovědnost za zajištění nízkých účtů domácností, ochranu klimatu a konkurenceschopnosti výroby do vlastních rukou. Zákony pro snížení spotřeby fosilních paliv mají již Francie [2], Dánsko [3], Švédsko či Rakousko [4]. Podobná legislativa se připravuje i v Irsku a dalších státech. Průlomovou legislativou se před více než šesti lety stal britský zákon, který od té doby každý rok pomohl snížit závislost ostrovního království na plynu, ropě a uhlí o dvě procenta [5].

Finský úspěch je významnou inspirací právě pro ČR, neboť je na rozdíl od Francie či Dánska hluboce závislé na ruských dodávkách plynu a ropy. Finsko se odhodlalo k novému zákonu přesto, že má větší podíl jaderné energie než naše země.

  • Finsko dováží z Ruska 100 % zemního plynu a nemá žádné zásobníky. Ropy importuje 89 procent [6].
  • Z ČR odtéká na východ za plyn a ropu každý den půl miliardy korun [7]. Kromě Putinova režimu z našich peněz profituje i ázerbájdžánský vládnoucí klan Alijevů nebo bizarní diktátor Gurbanguli Berdymuhamedov v Turkmenistánu.
  • Sobotkova vláda podobný antifosilní zákon slíbila již ve svém programovém prohlášení [8]. Podporují jej i opoziční TOP-09 a Starostové i KSČM [9]. Návrh však vláda dosud nepředložila.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Finský parlament právě jasně vzkázal Putinovi, že místo jeho žoldáků, raket a tanků bude investovat do moderního, čistějšího a efektivnějšího průmyslu či do zateplování domů. V Británii podobný zákon už pomohl firmám překonat krizi a snížit spotřebu energie v domácnostech o celou čtvrtinu. Čeští politici by neměli se stejným zákonem otálet ani týden, mají na to zhruba dva roky, což už je tak tak.“

Kontakty:
Martin Mikeska, program Energetika, suroviny, ekonomika; telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace; telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz  

Poznámky:
[1] Zákon prošel hlasy 150 poslanců, jen 33 bylo proti. Viz protokol o hlasování (bod č. 7): http://www.eduskunta.fi/fakta/istunto/pj166.pdf
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/francie-schvalila-zakon-ktery-snizi-zav...
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/dansky-parlament-prave-schvalil-zakon-k...
[4] http://oze.tzb-info.cz/7192-zakony-evropskych-zemi-o-snizovani-emisi-skl...
[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/britanie-snizuje-zavislost-na-rope-plynu-uh...
[6] IEA: Oil & Gas Security, 2012: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/CountryChap...
[7] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/pul-miliardy-denne-vladimiru-putinovi-z...
[8] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-...
[9] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-k...

Šítky aktuality: