Hejna slepic rozdávala Drůbeží plátek

Dobrovolníci v kostýmech slepic dnes v brněnských ulicích nabízeli Drůbeží plátek, vtipně napsané noviny z pohledu slepic. Čtenáři mohou porovnat, jak žijí slepice a kuřata v průmyslových velkodrůbežárnách a naopak v ekologických chovech.
Aby kuřata rychle rostla, ve velkodrůbežárnách se na ně soustavně svítí, takže často nemají více než čtyři hodiny trvalé tmy. Nepřirozeně rychlý růst (kuře doroste porážkové hmotnosti za měsíc a půl), kvůli kterému kuřata dostávají speciální krmné směsi, vyvolává velký nápor na kosti, srdce a plíce. Výsledkem jsou bolestivá poranění a často brzký úhyn. Nosnice stráví celý svůj život na ploše o velikosti velkého školního sešitu, bez možnosti protažení křídel, hrabání v zemi nebo popelení.
Hnutí DUHA prosazuje, aby stát v takzvaném Programu rozvoje venkova přestal subvencovat průmyslové velkodrůbežárny a posílil podporu pro chovy podle pravidel ekologického zemědělství. Vinou špatných dotací tvoří bio pouze 0,02 % dodávek vajec a kuřecího masa. Ministrovi zemědělsví může kdokoli napsat osobní email z internetové stránky www.ceskebiopotraviny.cz, kde je ke stažení také Drůbeží plátek [1].
Lenka Kaspříková, vedoucí programu Zemědělství Hnutí DUHA říká:
„Hnutí DUHA dnes nabízí lidem noviny, které jim dovolí nahlédnout do života slepic v průmyslových velkodrůbežárnách. Slepice se svěřují, co jim na tomto životě vadí a proč by raději žily na ekologických farmách. Například proto, že v nich mají čtyři čtvereční metry venkovního výběhu, podestýlku, kaliště, prostor se zelenou trávou a nejméně osm hodin tmy denně. A zákazníci chtějí kupovat bio. Proto by nová vláda měla zlepšit podporu ekologických chovů, tedy podmínky pro drůbež i nabídku bio masa a vajec českého původu.”
Poznámky:
[1] Drůbeží plátek ke stažení zde >>