Hnutí DUHA chce rychlé rozhodnutí soudu o megaspalovně v Karviné

Hnutí DUHA chce rychlé rozhodnutí ostravského krajského soudu o megaspalovně v Karviné. Ekologická organizace věří, že soud potvrdí její argumenty a projekt zastaví.

Plánovaná megaspalovna by měla každý rok pohltit desítky tisíc tun kvalitních recyklovatelných surovin, které bude nutné znovu vytěžit, vykácet a vydolovat. Přispěla  by navíc  k dalšímu znečištění ovzduší v regionu a její stavba by daňové poplatníky zbytečně stála 5,9 miliard korun [1].

Hnutí DUHA prosazuje, aby krajští politici namísto drahé a kontroverzní spalovny raději rodinám usnadnili třídění odpadků, a vylepšili tak recyklaci.

Krajský soud vynesl verdikt, podle kterého územní rozhodnutí na stavbu megaspalovny prozatím nebude platit, dokud nerozhodne o věcných námitkách Hnutí DUHA [2].

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda místo předražených megaspaloven podpořila třídění a recyklaci. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa by měl do nového zákona o odpadech zavést takzvanou recyklační slevu [3]. Ta by motivovala radnice, aby domácnostem usnadnily třídění – takže třídit odpad bude nejen správné, ale také snadné.

Česká republika každý rok zbytečně vyhazuje na skládky nebo spaluje recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

„Chceme, aby soud rozhodl rychle a definitivně potvrdil, že projekt megaspalovny v Karviné je od počátku špatný. Krajští politici by neměli recyklovatelné suroviny za miliony korun zbytečně prohánět komínem v předražené spalovně, ale vytřídit a znovu použít.“

Poznámky:
[1] Podle projektu podaného na Státní fond pro životní prostředí jsou celkové náklady projektu vyčísleny na 5,88 miliard korun.
[2]Soud přiznáním odkladného účinku odložil platnost žalovaného územního rozhodnutí do definitivního rozhodnutí soudu.
[3] Více o recyklační slevě si přečtěte na : http://hnutiduha.cz/publikace/recyklacni-sleva-na-poplatku-za-skladkovani

Šítky aktuality: