Hnutí DUHA doporučuje Gorův film

Hnutí DUHA může filmovým divákům doporučit dokument Al Gora o globálních změnách podnebí, který právě dnes (čtvrtek) večer začínají promítat česká kina [1].
Film Nepříjemná pravda je založen na multimediální přednášce bývalého amerického viceprezidenta. Odborníci na něm ocenili korektní prezentaci vědeckých faktů: vytkli mu pouze několik drobných nepřesností [2].
Působivý snímek se stal neočekávaným hitem na obou stranách Atlantiku.
Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Hlavním zdrojem jsou obstarožní uhelné elektrárny. Hnutí DUHA prosazuje sadu opatření, která pomohou znečištění snížit. První příležitostí bude národní plán pro druhé kolo evropského obchodování s emisemi, o kterém ministři budou rozhodovat během několika měsíců. Podle ekologické organizace by měli požadovat snížení exhalací o 6 procent.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Pokud jde o vědecká fakta, film je až na pár drobností přesný a seriózní. Odborníci vesměs oceňují jeho korektnost. Styl musí každý posoudit sám, názor závisí na subjektivním dojmu. Základním poučením ovšem není, že se svět řítí do zkázy. Dokument prezentuje praktický problém, který má praktické důsledky i praktická řešení. Politici musí podniknout konkrétní opatření a v České republice, která patří mezi rekordmany v exhalacích, to platí dvojnásob.“
 
Poznámky:
[1] Film bude poprvé (po českokrumlovském Ekofilmu a festivalu dokumentárních snímků v Jihlavě) promítat brněnské multikino Velký Špalíček.
[2] Recenze na odborném klimatologickém webu RealClimate.org (v angličtině): www.realclimate.org/index.php?p=299