Hnutí DUHA komentuje koaliční smlouvu

Hnutí DUHA přivítalo důležité ekologické plány v dnes zveřejněné koaliční smlouvě.
Klíčové je hlavně zahájení ekologické daňové reformy, která rozhýbe investice do moderních, efektivních technologií, a pomůže tak snížit vysokou energetickou náročnost českého průmyslu.
Koaliční strany také hodlají zachovat platnou ochranu severočeských obcí před rozšiřováním uhelných dolů. Plánují stanovit takové sazby mýtného, aby se železnice stala schopnou konkurovat kamionům. Zavázaly se rovněž zachovat současnou úroveň občanských práv v ekologických zákonech a nestavět nové atomové reaktory.
Hnutí DUHA však lituje, že smlouva neobsahuje žádná konkrétní opatření, která by zajistila zdravější péči o české lesy a lepší recyklaci odpadu.
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Koaliční smlouva je dobrým nakročením k tomu, aby vláda rozjela solidní program modernizace a rozvoje čistých technologií, který česká ekonomika potřebuje jako sůl. Klíčovým opatřením bude hlavně ekologická daňová reforma, kde ovšem všechno záleží na konkrétním provedení. Důležité jsou také  jednotlivé, dílčí ekologické body ve smlouvě – závazek zachovat ochranu obcí před uhelnými doly i občanská práva v ekologických zákonech, zavést účinné mýtné podporující železnici. Chybí však plány na zvyšování recyklace a ozdravění českých lesů – přitom to jsou dvě oblasti, kde veřejné mínění od politiků očekává řešení.“
 
Poznámky:
[1] Komentář Hnutí DUHA k prioritám pro novou vládu v Hospodářských novinách z minulé středy: www.hn.ihned.cz/2-18729660-500000_d-0b