Hnutí DUHA na festivalu v Trutnově: EkoBioGraf

Zajímavé filmy, hosté, přednášky a diskuse – každý den na jiné téma –, takový bude program EkoBioGrafu, se kterým na open air music festival v Trutnově tento víkend přijede Hnutí DUHA.
Stříbrný stan s logem Hnutí DUHA ve tvaru zeleného kruhu vyroste v prostoru festivalového 'tábora neziskových organizací'. Bude otevřen všem zájemcům každý den. Během jednotlivých dní se návštěvníci dozví více o: domácích biopotravinách z českého ekologického zemědělství (BioPátek)uhelných dolech, které převracejí českou krajinu vzhůru nohama, a energetice vůbec (Energetická sobota)zda je lepší kácet, či nekácet divoké pralesy v národních parcích (Lesní neděle).Pátek bude ve znamení bio. V EkoBioGrafu bude řeč o biopotravinách z ekologického zemědělství – a nezdravém superjídle. Lenka Kaspříková bude povídat, proč Hnutí DUHA hledá českou buchtu. Kino nabídne film Super Size Me o osudu člověka, který se celý měsíc stravoval jen u McDonald’s, a pověstný Český sen.
V sobotu přijde na řadu žhavé téma: energie. EkoBiograf Hnutí DUHA nabídne filmy, které vyprávějí o osudu Mostecka, kde uhelné doly převracejí naruby krajinu i životy: legendární Ropáky – absolventský film Jana Svěráka – či dokumentární Kamenolom boží, který představuje pitoreskní mozaiku místních postav, a samozřejmě Štěstí. Jana Kubáňová z Hnutí DUHA bude vyprávět o tom, jak se Horní Jiřetín a Černice brání vystěhování a zbourání.
Lesní sobota je ve znamení divoké přírody. Blok bude věnován dlouholetému sporu, zda těžit, či netěžit dřevo v národních parcích. Na programu je dokumentární film Kalamita aneb Srdečný pozdrav od Šumavy k Tatrám s Jaroslavem Duškem v roli průvodce – lesníka. Po něm bude následovat beseda se Zdeňkem Poštulkou z Hnutí DUHA o hospodaření v lesích a o životě šelem v nich a také dvacet let starý film Medvědi z kanadské divočiny.