Hnutí DUHA na festivalu v Trutnově: Velká výzva

Stříbrný stan s logem Hnutí DUHA ve tvaru zeleného kruhu vyroste v prostoru festivalového 'tábora neziskových organizací'. Bude otevřen všem zájemcům každý den. V rámci iniciativy Velká výzva bude od pátku promítat návštěvníkům festivalu filmy nejen s ekologickým nábojem. Za všechny jmenujme třeba žhavou francouzskou novinku HOME z dílny světoznámého fotografa Yanna Arthuse – Bertranda a producenta Luca Bessona, z českých filmů třeba Vítejte v KLDR s od Lindy Jablonské.

Letošní Open Air Music Festival „Trutnov 87-09“ se uskuteční 20. – 23. srpna 2009 a bude věnován Janu Palachovi, Janu Zajícovi, Ryszardu Siwiecovi a mistru Janu Husovi, s podtitulkem Geronimovi a všem lidem amerického Woodstocku r. 69. Přijíždějící publikum je proslulé svou žánrovou tolerantností a festivalové hraní má v Česku nejdelší tradici právě v Trutnově.

Hnutí DUHA v rámci iniciativy Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Účastníci trutnovského festivalu budou mít také možnost podepsat korespondenční lístek svým poslancům s žádostí o podporu zákona.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Myšlenku zákona již nyní podporuje řada osobností v čele s Václavem Havlem, korespondenční lístek nebo mail poslancům odeslalo za pár týdnů přes dva tisíce lidí. To je jen začátek. Naší snahou je na letním festivalovém turné oslovit desítky tisíc lidí. Do Trutnova jezdí Hnutí DUHA už tradičně a s Velkou výzvou nemohlo samozřejmě chybět.“

Eva Navrátilová, pořadatelka Open Air Music Festival „Trutnov 87-09“, řekla:
„Na trutnovském festivalu měly ekologické organizace vždy své místo a Hnutí DUHA patří mezi již tradiční účastníky. Podporujeme také iniciativu Velká výzva, protože se podle nás Česko musí zařadit mezi země, které se k ochraně klimatu staví čelem. Navíc doprovodný filmový program bude zajímavým zpestřením Open Air Music Festivalu Trutnov.“