Hnutí DUHA pomáhá otevřít první farmářský trh v Ostravě-Porubě

Obyvatelé Ostravy se tak mohou vyhnout čínskému česneku, španělským rajčatům, argentinskému medu, holandské cibuli, polskému máslu a jiným zbytečně dováženým potravinám. Ty nebývají čerstvé a navíc cestují v nepřirozených podmínkách – například česnek musí být chemicky ošetřen a rajčata dozrávají až cestou v kamionech. Místo toho mohou Ostravané na trzích nakoupit kvalitní sezónní a čerstvé místní jídlo bez umělých konzervantů, biopotraviny, regionální pochoutky, přebytky zahrádkářů či bylinářů. Takové potraviny jsou nejen chutnější, ale jejich doprava nespotřebuje ropu a nenechává za sebou škodlivé exhalace.

Trhy ovšem nejsou jen skvělé místo na nákupy, ale i výborné odbytiště pro zemědělce. Podporují místní ekonomiku a zpříjemňují městská prostranství. Další informace o porubských trzích a sortimentu lze najít na http://www.farmarske-trhy-ostrava.cz/trhy-v-porube.

Prvního trhu se zúčastní také Hnutí DUHA se svým infostánkem – nabídne informace o místních potravinách, ekologickém zemědělství a biopotravinách, vědomostní soutěž pro děti a kvíz pro dospělé. Na stánku bude probíhat také prodej výrobků z chráněných dílen, výrobků šetrných k životnímu prostředí (tašky a trička z biobavlny, výrobky z certifikovaného FSC dřeva).

Místní zemědělství Hnutí DUHA podporuje iniciativou Velká výzva[1].

Lumír Palyza, starosta městského obvodu Poruba řekl:
„Myšlenkou uspořádat u nás v Porubě farmářské trhy jsme se začali zabývat už před několika měsíci. Chtěli jsme vyslyšet přání řady občanů, kteří chtějí mít možnost zakoupit si kvalitní tuzemské potraviny. Z našeho pohledu bylo důležité najít vhodného organizátora, který by splnil naše požadavky. Hlavním cílem je záruka původu zboží, kultura prodeje a podpora regionálních výrobců a producentů. Nejde nám o kvantitu produktů, ale o jejich kvalitu. Farmářské trhy považujeme za přidanou hodnotu ke klasickým trhům, které se konají každou sobotu na Nezvalově náměstí. Ty hodláme zachovat.“

Lenka Kaspříková z Hnutí DUHA řekla:
„Těší mne, že se téměř po roce práce několika lidí dočkají obyvatelé Ostravy kvalitního trhu s čerstvými produkty od místních pěstitelů a výrobců. Věřím, že trh zajistí drobným podnikatelům pravidelný odbyt a oživí městské prostranství. Lidé budou mít přístup ke kvalitním potravinám nedalekého okolí a mohou tak zpestřit svůj jídelníček a příjemně strávit sobotní dopoledne.“

Tomáš Prokop, provozovatel porubského trhu řekl:
„Přípravě trhů se věnuji zhruba 3/4 roku a stále mě to baví, teď už jde doslova o výzvu. Uvidíme, zda se farmářské trhy ujmou také v Porubě, každý má jiná očekávání, každý si představuje něco jiného, navíc jsou trhy opředeny řadou mýtů a zbytečných obav. Na porubském trhu nebudou potraviny ani předražené, ani nebezpečné a dozorčí orgány budou dohlížet na dodržování veškerých zákonů. V Porubě se chceme odlišit přísnějšími kritérii pro příjem prodejců a vyselektovat jen ty nejlepší.“

Akce se koná za podpory Městského obvodu Ostrava-Poruba. Aktivitu finančně podpořil Státní fond životního prostředí České republiky a Ministerstvo životního prostředí České republiky.


Poznámky:

[1] Iniciativa Velká výzva prosazuje přijetí nového zákona, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako jsou lokální potraviny, zateplování domů nebo čistá energie, pohodlná veřejná doprava či snadná recyklace.