Hnutí DUHA a tisíce Brňanů žádají lepší, snadnější recyklaci

KDE: Brno, před budovou magistrátu na Dominikánském náměstí 1 a před kanceláří primátora v prvním patře uvnitř budovy
KDY: středa 6. června, ve 13:30 hodin před kanceláří primátora; zástupci Hnutí DUHA dorazí s peticí před budovu magistrátu už ve 13:15
CO: Hnutí DUHA předá primátorovi tisíce podpisů Brňanů, kteří žádají lepší a snadnější recyklaci odpadků
Tisíce lidí požadují lepší recyklační služby pro domácnosti v petici, kterou Hnutí DUHA ve středu předá brněnskému primátorovi.
Změny, jež ekologická organizace prosazuje, by zajistily, že třídit odpad bude v Brně časem podobně snadné jako jej sypat do popelnice. Návrhy kopírují zkušenosti úspěšných měst v Rakousku, Německu a dalších evropských zemích.
Zatímco popelnice dnes stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad se průměrná brněnská domácnost musí vydat 250 metrů daleko. Navíc v Brně zatím vůbec nejde třídit plasty – s výjimkou PET lahví – ani kompostovatelný bioodpad, tedy zbytky z kuchyně nebo větve a trávu ze zahrad.
Hnutí DUHA zároveň navrhlo a prosazuje několik důležitých změn v zákoně o odpadech, které by pomohly snadnější a vyšší recyklaci.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
“Primátor a městská rada by měli brněnským domácnostem zajistit lepší recyklační služby, aby třídění odpadu bylo snadnější. Petice žádá několik konkrétních a jednoduchých opatření, která třídění odpadu usnadní. Ale především je potřeba udělat v zákoně o odpadech několik změn, jež budou podporovat lepší recyklaci v Brně i jinde.“