Hnutí DUHA vítá Bursíkův plán oživení ekonomiky

Hnutí DUHA uvítalo návrh ministra životního prostředí, aby stát vytvořil nová pracovní místa investicemi miliard korun do zateplování domů, výroby energie z domácích zelených zdrojů, lepší recyklace odpadu či pohodlné veřejné dopravy.
Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že jeho návrh vytvoří 130 000 nových pracovních míst [1]. Přitom srazí závislost na dovozu ropy a plynu i účty, jež rodiny platí za teplo nebo elektřinu. Hnutí DUHA vydalo knihu Čistá práce, která na desítkách příkladů ilustruje, jak zelená odvětví rozhýbou ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa [2]. Poukazuje na přínosy recyklace odpadu, obnovitelných zdrojů energie, ekologického zemědělství i dalších.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Právě teď stát myslí ve velkém a pro zelené investice to musí platit dvojnásob. Bursíkův návrh pomůže ekonomice, rodinám i našemu zdraví. Granty pro rodiny na solární kolektory nebo na zateplování domů vláda zabije dvě mouchy jednou ranou. Nejenže oživí poptávku v ekonomice a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Rovněž domácnostem sníží účty za teplo, srazí exhalace i dovoz plynu z Ruska. Lepší podpora recyklace rozhýbe domácí průmysl, ale také sníží závislost na dovozu surovin.“
Poznámky:
[1] Podrobný návrh ministerstva životního prostředí
[2] Čistá práce: Přínosy zelených opatření pro zaměstnanost a ekonomiku ke stažení a shrnutí v tiskové zprávě