Hnutí DUHA vyzývá poslance: začněte s debatou

Sněmovna hlasuje o průlomovém zeleném zákoně
Poslanci by měli v takzvaném prvním čtení souhlasit, že začnou s debatou o zákoně, který má rozhýbat investice do moderních zelených řešení – zateplování domů, čisté energetiky nebo snadné recyklace. Apelovalo na ně Hnutí DUHA, jež podobnou legislativu podle britského vzoru prosazuje iniciativou Velká výzva.

Poslanecká sněmovna má dnes hlasovat, jestli svým výborům předá k dalšímu projednávání návrh legislativy, jež stanoví závazné tempo, kterým bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů. Zákon předložili sociální demokraté, zelení a lidovci [1].

Hnutí DUHA návrh uvítalo, ale při projednávání ve výborech bude prosazovat důležitá vylepšení. Zákon připravuje ve spolupráci s experty Ekologického právního servisu. Více na www.velkavyzva.cz [2].

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Poslanci by dnes určitě měli odkývat, že návrh předají k dalšímu projednávání ve výborech. Umožní tak začít s konkrétní debatou. Máme k návrhu několik dost závažných připomínek a budeme je při diskusi ve výborech prosazovat. Zákon má rozhýbat investice do moderních zelených řešení – zateplování domů, čisté energie, pohodlné veřejné dopravy, místních potravin nebo snadné recyklace. Posílí tak ekonomiku, sníží dovoz ropy a plynu i účty rodinám. Obdobný britský zákon podporovala vláda i opoziční strany, odbory i průmysl.“

Poznámky:

[1] Formálně je návrh novelou zákona o obchodování s emisemi >>

[2] Podrobnosti o návrhu Hnutí DUHA >>