Hýbejme volbami: napište kandidátům o čistý vzduch, divočinu či občanská práva

Hnutí DUHA dnes zveřejňuje svůj „volební program“

Hnutí DUHA dnes zveřejnilo praktický web pro předvolební oslovování kandidátů a kandidátek politických stran: www.hybejmevolbami.cz.  Zároveň zveřejnilo svůj „volební program“, vybrané priority ekologické politiky pro příští čtyři roky. Týkají se zdravé krajiny, čisté energie a ovzduší, ekologické dopravy, šetrného nakládání se surovinami a práva lidí chránit přírodu. Je zde:  www.hnutiduha.cz/hybejmevolbami

Ekologická organizace nepotřebuje v  předvolební kampani sbírat hlasy voličů a voliček pro sebe. Chce, aby hlasy dostalo zdravější prostředí pro život a lepší ochrana přírody a krajiny. Nenabádá k volbě konkrétní strany nebo kandidátů. Místo toho umožní lidem, aby před volbami komunikovali s lídry kandidátek politických stran a ptali se jich, jestli a jak se zasadí o lepší ochranu divoké přírody, vyčištění smogu, energetickou soběstačnost, snadnější recyklaci odpadů nebo záchranu zemědělské půdy.

Na nové, uživatelsky jednoduché webové stránce  www.hybejmevolbami.cz si mohou lidé vyzkoušet zajímavý kvíz znalostí a také oslovit lídry jednotlivých stran v jejich krajích.

Pro inspiraci kandidátům i jejich voličům představuje Hnutí DUHA svůj „volební program“. Nejde o vyčerpávající seznam všech kroků k nápravě, které bude nutno provést. Je třeba mít priority. Zde jsou hlavní cíle ekologické politiky pro příští čtyři roky podle Hnutí DUHA:

Cíl 1: Krajina odolná proti suchu a poskytující prostor divoké přírodě
Cíl 2: Čistý vzduch a dostupná domácí energie
Cíl 3: Rychlá, pohodlná a ekologická doprava
Cíl 4: Suroviny kolující ekonomikou
Cíl 5: Občané mající práva hájit své prostředí a přírodu

Co konkrétně by tedy podle nás měly politické strany po volbách prosadit, aby naše ekonomika stála méně na montovnách a více na kvalitních pracovních místech, šetřících přírodu i státní pokladnu? Nebo aby naše krajina nebyla zbožím na jedno použití či aby o své prostředí a přírodu mohli lépe pečovat sami lidé?

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Proč by volební programy měly mít jen politické strany? Proč by naopak neměli mít lidé jednoduchou možnost říkat politikům, v jakém prostředí chtějí žít? Ve volbách se nerozhoduje pouze o tom, kdo bude sedět v poslanecké sněmovně. Jde také o to, jestli budou noví (a staronoví) politici prosazovat zdravější prostředí pro život a lepší ochranu přírody. A jestli budou naslouchat lidem, kteří chtějí divokou přírodu, čistý vzduch či recyklovat odpady.“


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz
Šítky aktuality: