Jaderný tendr ČEZ již od 900 miliard korun

Vyplývá to z odhadů britského ministra energetiky Charlese Hendryho pro obdobnou nabídku ve Velké Británii, kterou předložily energetické firmy EDF a RWE. Podle Hendryho by jeden blok vyšel minimálně na 7,3 miliard euro, tedy 182 miliard korun [2].

Cena dvou temelínských reaktorů, pro které už ČEZ předložil v létě dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí, tak může vyjít až na 364 miliard korun. Prozatím se přitom hovořilo o polovičních cenách, například americká firma Westinghouse v červnu odhadla hodnotu zakázky na dva reaktory na 170 miliard korun.

O vítězství v tendru ČEZ usilují tři společnosti: francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS a Atomstrojexport. Potíže na rozestavěných projektech těchto firem mapuje informační list, který Hnutí DUHA vydalo minulý měsíc [3].

Martin Sedlák z Hnutí DUHA říká:
„Obrovská suma, kterou může atomový tendr stát, by měla varovat politiky před neuváženými řečmi o podpoře jaderné energetiky za každou cenu. Snadno se může stát, že za několik let bude ČEZ chtít nejen podporu verbální, ale i finanční.“  

Edvard Sequens ze sdružení Calla říká:
„Kdyby se zisk ČEZ udržel na loňské úrovni, pak by do pěti reaktorů investoval svůj výdělek za příštích sedmnáct let. Vláda by se měla zamyslet, jestli chce investicemi do nejnejistějšího průmyslového odvětví ztratit příjmy z dividend.“

[1]
Viz například Hospodářské noviny, 23. června 2010:
http://hn.ihned.cz/c1-44418820-kolik-bude-stat-novy-temelin

E15, 23. června 2010:
http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/dostavba-temelina-by-mohla...

[2]
Bloomberg: EDF and RWE May Spend $9.3 Billion Per New Nuclear Plant in U.K.
http://www.bloomberg.com/news/2010-08-25/edf-rwe-may-spend-9-3-billion-p...

[3]
http://hnutiduha.cz/uploads/media/drahy_atom_www_01.pdf