Jak souvisí vlk hřivnatý, děti v brazilském slumu a kuře ze supermarketu?

Čeští spotřebitelé mohou přispět k ochraně jihoamerické přírody a živobytí tamních drobných rolníků. Vyplývá to ze studie, kterou dnes vydává Hnutí DUHA. Dokument mapuje vliv evropského a českého importu krmné sóji na jižní Ameriku, odkud pochází většina dovozu do Česka.
V roce 2008 se dovezlo do České republiky 600.000 tun sóji, většinou jako krmivo pro prasata a drůbež ve velkochovech. Odhaduje se, že pěstební plocha sóji určená pro potřeby českého zemědělství zabírá v Brazilii a Argentině 202 tisíc hektarů. Zhruba stejnou plochu zaujímají okresy Hodonín a Břeclav dohromady.
Zejména kvůli velkoprodukci sóji již zmizelo 80 z původních 200 miliónů hektarů cerrada, podle vědců druhově nejbohatšího typu savany na světě. Předpoklady naznačují, že během následujících deseti let přemění obří korporace dalších 9.6 mil. ha savany na sojovou plantáž. Byznys s krmnou plodinou má také významný podíl na degradaci a kácení jihoamerických pralesů.
V pěstebních oblastech není výjimkou, že zemědělské korporace vyhání rolníky z úrodné půdy. Ti ustupují do městských slumů nebo hlouběji do pralesa. Ani násilné útoky na rolníky kvůli sporům o využití pozemku nejsou ojedinělé. K sociálním dopadům na místní komunitu se při pěstování sóji přidává masivní použití toxických pesticidů s výraznými vlivy na zdravotní stav tamních obyvatel. Známy jsou i případy smrtelných otrav.
Hnutí DUHA prosazuje, aby se vhodným nastavením dotací otevřel v Česku větší prostor pro ekologické chovy zvířat. Ekozemědělci totiž musí dávat přednost místně vyrobeným krmivům, což by omezilo dovoz jihoamerické sóji. Kdokoli může napsat osobní email ministrovi zemědělství z internetové stránky www.ceskebiopotraviny.cz a požádat ho o zavedení dotací na podporu ekologického zemědělství.
Kompletní text studie je ke stažení zde >> Lenka Kaspříková, vedoucí programu Zemědělství, řekla:
„Nová studie názorně ukazuje, že naše spotřební chování může mít vliv i daleko za českými hranicemi. Stát by měl umožnit lidem, aby si mohli vybírat potraviny, které nejsou zatíženy zahraničním dovozem. Ekologičtí zemědělci krmí zvířata převážně biokrmivem, které je v naprosté většině českého původu. Proto lidi vyzýváme, aby z webových stránek www.ceskebiopotraviny.cz napsali ministru zemědělství Jakubu Šebestovi, aby se zasadil o zlepšení podpory ekochovatelům.“