Je premiér Nečas lunetikem?

Nevládní ekologické organizace dnes odeslaly Petru Nečasovi otevřený dopis, v němž pořadují zakonné veřejné projednání Státní energetické koncepce a Surovinové politiky ČR a posouzení obou koncepcí na životní prostředí.

Upozorňují premiéra, že pokud by vláda schválila dokumenty bez tohoto podkladu, šlo by o porušení zákona č. 100/2001 Sb. i evropské legislativy. Obě koncepce musejí projít před schválením procesem veřejného připomínkování a diskuse, vedeným ministerstvem životního prostředí.

Ekologické organizace a obce ohrožené předpotopními energetickými plány ministra Kuby předaly před týdnem během demonstrace před úřadem vlády ministrům své požadavky na podstatné doplnění a přepracování obou koncepcí a na odstranění hlavních nedostatků.

Vláda na svém zasedání po bouřlivém sporu minulý týden projednávání koncepci na dva týdny přerušila. Premiér Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády označil požadavek na veřejné projednání za „lunetický“.  Spíše než občané se však sám předseda vlády pohybuje v neznámém a nebezpečném prostoru, v němž neplatí domácí ani evropské právní předpisy, ba ani dosavadní dobrá praxe, která veřejné projednání koncepcí podle zákona běžně akceptovala.   

Přečtěte si: 


Otevřený dopis nevládních organizací

Klíčové závěry pro proces SEA u státní energetické koncepce

Šítky aktuality: