Klaus moderuje debatu o chytrých domech – komentář Hnutí DUHA

Nová pravidla pro stavbu domů srazí rodinám účty za teplo o desítky procent a sníží naši závislost na ruském plynu – ale prezident Václav Klaus bude dnes (11. 1.) v podvečer moderovat diskusi, jestli je to „geniální nápad, nebo nesmyslná regulace“.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Proti chytrým domům by byli asi jenom majitelé mosteckých uhelných dolů, bossové ruského Gazpromu nebo člověk, který neví co s penězi a chce je vyhazovat oknem.“

„Srazí domácnostem účty za teplo o desítky procent a sníží naši závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska. Vláda by proto měla vytvořit nový Program energetické nezávislosti, který rodinám pomůže s investicemi do chytrých domů.“
 
Evropská legislativa, o které dnešní prezidentův seminář diskutuje [1], přiměje developery, aby více stavěli domy, kde vytápění jednoho bytu přijde na několik stokorun měsíčně.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda vytvořila nový Program energetické nezávislosti, který naváže na Zelenou úsporám a pomůže domácnostem snížit závislost na vytápění drahými fosilními palivy: pomůže se zateplováním budov, výměnou oken, instalací kotlů na biomasu nebo solárních kolektorů k ohřívání vody a podobně.

Ekologická organizace chce, aby do něj ministři investovali peníze, které stát dostane od průmyslových podniků za povolenky ke znečišťování.

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA zadalo, spočetla, že chytré domy mohou českým domácnostem, obcím a podnikům ušetřit 39 miliard korun ročně.

Česká republika tak navíc ušetří bezmála dvakrát více energie, než kolik získá, pokud by politici souhlasili s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů a bouráním dalších obcí na Mostecku.

Poznámky:
[1] Seminář Centra pro ekonomiku a politiku v pražském Autoklubu: www.cepin.cz/cze/pozvanka.php?ID=163

Šítky aktuality: