Kompromis pro glyfosát? Větší smysl dává zákaz

V pondělí 6. června budou státy EU hlasovat o schválení dočasné registrace pro nebezpečný pesticid

V pondělí 6. června proběhne další kolo jednání o budoucnosti glyfosátu. Jednomu z nejpoužívanějších pesticidů - glyfosátu - skončí licence v červnu tohoto roku. Po několika neúspěšných pokusech schválit jeho použití na dalších devět let přichází Evropská komise s kompromisním řešením. Navrhuje schválit dočasnou registraci glyfosátu do doby, než se k jeho zdravotním rizikům vyjádří Evropská agentura pro chemické látky (ECHA). Její stanovisko by mělo být známo v druhé polovině roku.

Totální herbicid označila za pravděpodobný karcinogen respektovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC). Podle vědeckých studií vykazuje i další nebezpečné vlastnosti pro lidské zdraví [1]. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) sice prohlásil na základě závěrů společností, které glyfosát vyrábějí, že “pravděpodobně není karcinogenní”, čelí za to však kritice mezinárodních organizací a nezávislých vědců, kteří upozorňují na hrubé porušení vědeckých standardů.

Schválení na dobu dočasnou znamená sice lepší řešení než povolit registraci glyfosátu na dalších devět let bez výrazného omezení použití, vyčkávání na stanovisko ECHA je ale zbytečným prodlužováním celého procesu. Podle směrnice EU o pesticidech musí průmysl zajistit, že „výrobky nebo látky v nich obsažené, jež se dostanou na trh, nejsou škodlivé pro zdraví lidí nebo zvířat a nemají neakceptovatelné dopady na životní prostředí.“ Směrnice také říká, že aktivní složky v pesticidech nemohou být povoleny, pokud studie na zvířatech prokážou jejich rakovinotvorné účinky [2]. Z těchto důvodů by nemělo být další používání glyfosátu povoleno.

Jednotlivé členské státy nicméně mohou glyfosátové herbicidy zakázat i v případě, že na evropské úrovni bude registrace schválena. Tento záměr ohlásila například Francie, která hodlá použití glyfosátu na svém území zcela zakázat. Je pravděpodobné, že podobný krok udělají také další země. Měla by se k nim připojit i Česká republika a nasměrovat tak své zemědělství udržitelnějším a bezpečnějším směrem.

Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis členským státům doporučil, aby v každém případě:

•    zakázaly přidávání  polyethoxylovaného tallowaminu (POEA) do glyfosátových herbicidů (tento přídavek je toxický již v malých koncentracích a způsobuje nevolnost a žaludeční potíže, přidává se právě např. do dobře známého přípravku Roundup),
•    minimalizovaly použití glyfosátu na zahradách a veřejných prostranstvích, jako jsou parky a dětská hřiště,
•    minimalizovaly používání glyfosátu na předsklizňové dosoušení [3].

Klára Kyralová ze spotřebitelského programu Hnutí DUHA řekla:
“Je dobře, že proti dalšímu používání glyfosátu jsou významné státy Evropy a nepodařilo se proto prodloužit jeho registraci na dalších devět let. Navrhované dočasné prodloužení je ale zbytečným protahováním doby, během které je nebezpečný herbicid na trhu.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Ministr zemědělství Jurečka by měl nezávisle na výsledku pondělního hlasování udělat kroky, které povedou k odstranění glyfosátu z našeho životního prostředí. Rozhodně musí co nejdříve zmizet z dětských hřišť či městských parků. Ale také zemědělství si bez něj dobře poradí.”


Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:
[1] Více informací zde http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-min... a zde http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf
[2] Směrnice (ES) č. 1107/2009, bod 8, respektive Směrnice (ES) č. 1107/2009, článek 4.1, příloha II, sekce 3.6.3
[3] http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-16-2011_en.htm

Šítky aktuality: