Kuba ve válce s Chalupou o recyklaci?

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ve středu (3. 7.) vládě navrhne, aby dala ministrovi životního prostředí za úkol sestavit zákon o odpadech, který je v přímém rozporu se záměry Tomáše Chalupy.

Zákon by totiž měl zajistit, že stát zmrazí recyklaci a nasměruje 70 % komunálního odpadu do spaloven, jak plánuje návrh Státní energetické koncepce. Ale ministr Chalupa už anoncoval, že chce 50 % odpadků recyklovat – stejně jako v Německu už před deseti lety – a energii vyrábět jen ze 30–35 % odpadu.

Martin Kuba totiž vládě předložil ke schválení seznam konkrétních kroků, které mají zajistit, že stát začne provádět jeho návrh energetické koncepce. Udělal to poté, co na začátku června ten stejný plán odmítli ministři TOP09 a LIDEM. Ministr průmyslu a obchodu chce odpor koaličních stran proti koncepci obejít.

Jedním z kroků, jež chce Kuba prosadit, je nový zákon o odpadech, který by podporoval výstavbu obřích spaloven komunálního odpadu.

Ivo Kropáček, vedoucí programu odpady Hnutí DUHA, řekl: „Kubova verze energetické koncepce plánuje prohnat skoro tři čtvrtiny odpadků komínem a recyklaci zmrazit na současné úrovni. Ale ministr Chalupa anoncoval, že chce snížit plýtvání surovinami, a proto recyklaci zvýšit na padesát procent. Očividně nelze udělat obojí. Nový zákon o odpadech by měl rodinám usnadnit třídění a vylepšit recyklaci.“

Česko recykluje asi 30 % komunálního odpadu. Přitom Německo nebo Nizozemsko už stejně využívají kolem 60 % odpadků a belgické Vlámsko dokonce 72 %. Ekologické organizace prosazují, aby stát investoval peníze z evropských fondů do projektů v obcích a městech, jež rodinám usnadní třídění odpadků. Navrhují také nový zákon o odpadech, který vylepší recyklaci na úroveň úspěšných evropských států.

Energie by se podle nich měla vyrábět pouze ze zbytkového odpadu, který nelze recyklovat.

„Kdyby ministr Kuba věnoval stejné úsilí řádné přípravě návrhu energetické koncepce, stejně jako pokusům, jak její dílčí části uvést v praxi mimo schvalovací procesy, tak by mu neuniklo, že jeho vysněné spalovny přinesou obří produkci odpadů ze spaloven v podobě popílků a strusky v objemu cca 630 tisíc tun s velkým množstvím toxických látek. Nijak ve svých podivných kalkulacích nereflektuje na fakt, že druhotným využitím materiálů obsažených v odpadech vznikají větší úspory energií, než vzniknou jejich spálením, a ne jen to. Díky neefektivitě a náročnosti těchto zařízení se lidem značně prodraží teplo i cena za likvidaci odpadu,“  řekl Jan Nezhyba, vedoucí kampaně Nespaluj recykluj ve sdružení Arnika.

Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil: „Věříme, že výsledkem hodnocení vlivů koncepce ministra Kuby na životní prostředí bude jiná, lidem i přírodě příznivější verze. Další ukáže ekonomická analýza, která doposud vůbec neexistuje. Teprve pak je seriózní provádět legislativní a další kroky.“

„Nečasova vláda tři roky bojkotovala schválení nové odpadové koncepce a legislativy a pomáhala tak skládkám. Nyní ministr Kuba chce za zády veřejnosti i svých vládních partnerů uložit budoucí vládě, aby pokračovala v plýtvání surovinami,“ dodal Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Šítky aktuality: