Malta jako první země EU zakáže glyfosát

U nás se však tento jedovatý a pravděpodobně karcinogenní herbicid může dál používat.

Malta se stane nejspíše první zemí Evropské unie, která na svém území zcela zakáže použití glyfosátu - účinné složky mnoha herbicidů a desikantů (látky používané k dosoušení zemědělských produktů). Tamní ministerstvo životního prostředí zahájilo proces zákazu této látky nedlouho poté, co Evropská unie prodloužila glyfosátu licenci do konce roku 2017 [1]. ČR může glyfosát na svém území zakázat nebo výrazně omezit také. Hnutí DUHA k tomu vyzvalo ministry. K výzvě se mohou lidé připojit na webu www.parkybezchemie.cz.

Glyfosát byl v Evropské unii na konci června dočasně povolen přesto, že ho Světová zdravotnická organizace zařadila na seznam pravděpodobných karcinogenů. Vedoucí vědecký pracovník Mezinárodní agentury pro výzkum agentury IARC spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci Kurt Straif na začátku července v rozhovoru pro Euronews potvrdil, že glyfosát může způsobovat rakovinu: "Naše hodnocení vychází z veškeré dostupné vědecké literatury věnující se glyfosátu a připravovali ho nejlepší světoví experti na dané téma, kteří navíc nejsou v žádném konfliktu zájmů. Dospěli k závěru, že glyfosát je pravděpodobně karcinogenní pro člověka (...)." [2].

Další povolení glyfosátu kromě Malty nepodpořily v červnovém hlasování ani jiné země, mezi nimi i Německo a Francie, která také uvažuje o zákazu glyfosátu na svém území. 

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství z Hnutí DUHA, řekla:

„Rozhodnutí Malty zakázat kontroverzní glyfosát ukazuje, že se bez této rizikové látky lze obejít. Doufáme, že příklad Malty inspiruje také naši vládu k tomu, aby použití glyfosátových přípravků zakázala nebo významně omezila.“

Kontakty:

Klára Kyralová, spotřebitelská kampaň, 775 731 431, klara.kyralova@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] http://www.timesofmalta.com/articles/view/20160715/local/malta-set-to-ban-probable-carcinogenic-weedkiller.618884 

[2] http://www.euronews.com/2016/07/01/glyphosate-can-cause-cancer/