Miliardový tunel Lesů ČR může poškodit lesy

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Na rozdíl od předchozích zakázek tentokrát nejde jen o rozdělení zisku, nýbrž také o zdraví našich lesů, které každý víkend navštěvují miliony výletníků. Plánovaný model prodeje dřeva motivuje dodavatelské firmy, aby těžily více, než je zdrávo a než kolik mají povoleno."
„Nevím, jak teď bude vláda přesvědčovat lidi o nutnosti utahovat opasky, když nechá ministra Fuksu přelít hnedle miliardu korun ze státní kasy do kapes několika dřevařských společností. Proklamace o transparentním zadávání zakázek, odborné diskusi a vyhodnocování ostatních možností zůstaly jenom na papíře.“
Ekologická organizace poukazuje především na pravidla vypsaných zakázek a prodeje dřeva, která chtějí státní lesy použít. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) varoval, že velké dodavatelské firmy kvůli použití obdobného modelu – který motivuje k vyšší těžbě – v minulosti doslova drancovaly lesy. Kácely totiž často více, než podle smlouvy měly, někdy až o 40 % [2].
Tento model prodeje nevyužívá žádný státní lesní podnik v okolních zemích ani čeští soukromí vlastníci. Také NKÚ konstatoval, že je pro stát nevýhodný, protože tak přichází o velké částky.
Hnutí DUHA rovněž podotklo, že podmínky plánovaných nových tendrů jsou v rozporu s programovým prohlášením vlády i s koaliční smlouvou [3]. Nerespektují navíc ani doporučení, která připravili odborníci z pověřené expertní skupiny v rámci takzvaného Národního lesnického programu [4].
Zakázky na hospodaření na velkých územích mohou dostat pouze největší firmy, které pak budou mít v rukou i prodej většiny dřeva. Část menších firem, jež na venkově dávají práci tisícům lidí, tak během jednoho roku může zkrachovat. Lesy ČR také budou muset propustit kvalifikovaný personál, který nyní zajišťuje prodej dřeva [5]. Nevratné kroky nastolí stejné podmínky jako předchozí megatendr, který státní lesy musely zrušit po kritice Poslanecké sněmovny. Za rok už nezbude než stejná pravidla – která vyhovují obřím dřevařským společnostem – používat i nadále.
Poznámky:
[1] Podrobnosti o ekologických námitkách vůči plánovaným tendrům Lesů ČR v informačním listu: http://www.hnutiduha.cz/pics/lesy/infolist_tendry_aktualizace.pdf
[2] Lesy ČR už v minulosti obchodovaly víceméně stejnou metodou – takzvaně na stojato. Nejvyšší kontrolní úřad posléze konstatoval, že stát tak přichází o velké částky: „forma tržního prodeje dříví prostřednictvím vlastních organizačních jednotek je pro LČR efektivnější, než je prodej dříví nastojato jiným podnikatelským subjektům“ (NKÚ, kontrolní akce 03/14, 2004). Rovněž auditorská firma E. T. Kearney, kterou si najalo ministerstvo zemědělství, doporučila dřevo “při pni” neboli “u pařezu” – jak to nyní plánuje ministr Fuksa – vůbec neprodávat.

[3] Koaliční smlouva; str. 34:

„Koalice... bude prosazovat dynamický obchodní systém, který zajistí všem partnerům rovné podmínky.“

Obdobné znění má i návrh programového prohlášení vlády. Dynamický obchodní systém je zejména využívání internetových aukcí dřeva či dřevařské burzy.

[4] www.uhul.cz/forum/download/file.php?id=426

[5] Není pravdivé tvrzení, že Lesy ČR dnes nemají kapacity na prodej vlastního dřeva. Disponují personálem, který je schopen zajistit prodej nejméně 50 % těžby. Na každé lesní správě jsou průměrně dva až tři lidé, kteří obchod již nyní zajišťují. Pokud budou veškeré dřevo prodávat těžební společnosti, Lesy ČR své obchodníky propustí.