Ministerstvo životního prostředí navrhuje vládě opět Podivně nízké recyklační cíle

Pro ministra zítra znamená včera – jím navrhované cíle jsme splnili před deseti lety.

Vláda má pozítří projednat návrh novely zákona o obalech připravený ministerstvem životního prostředí. Ministr Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) však navrhuje vládě schválit podivně nízké cíle pro recyklaci obalů. Ministrem navrhované cíle pro recyklaci obalů v roce 2015 totiž již řadu let nejen plníme, ale podstatně překračujeme.

Hnutí DUHA v srpnu 2013 upozornilo Podivínského resort v rámci připomínkovacího řízení zákona, že navrhované cíle pro recyklaci obalů v roce 2015 Česká republika již dávno splnila. Ministerstvo se však s připomínkami ekologické organizace dodnes nijak nevypořádalo.

Porovnání cílů pro recyklaci obalů navržené ministrem Podivínským se současnou úrovní:

Typ obalu
Návrh MŽP pro rok 2015 Úroveň recyklace v roce 2012
Sklo 70 % 81 %
Plast 27 % 58 %
Papír 70 % 86 %
Kov 50 % 69 %
Dřevo 15 % 26 %
Obaly celkem 55 % 70 %

Souhrnné údaje MŽP o recyklaci obalů [1] ukazují, že:

  • Navržený cíl pro recyklaci papírových obalů v roce 2015 je stanoven na 70 %. Přitom se od roku 2006 pohybujeme nad 90 %.
  • Navržený cíl pro recyklaci plastových obalů v roce 2015 je stanoven na 27 %. Přitom od roku 2005 dosahuje ČR recyklace nad 35 %, nyní se pohybuje nad 50 %.
  • Navržený cíl pro recyklaci skleněných obalů v roce 2015 je stanoven na 70 %. Přitom se nad 70 % pohybujeme od roku 2008.
  • Navržený cíl pro recyklaci všech obalů v roce 2015 je stanoven na 55 %. Přitom se od roku 2004 pohybujeme nad 55 %.

Vláda premiéra Rusnoka by měla ve středu požadovat po ministru Podivínském podstatně vyšší recyklaci obalů, a ne jízdu zpátky do minulosti.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Zatímco ministerstvo průmyslu opanoval už před časem Kocourkov, na životním prostředí zase zavládl Podivínov. Ministr Tomáš Podivínský plánuje navrhnout ve středu vládě cíle recyklace obalů, které jsme splnili před deseti lety. Buď se řídí heslem o zemi, kde zítra již znamená včera, anebo jeho úředníci neumějí počítat.“    
„Domácnosti chtějí lepší recyklační služby, abychom ušetřili cenné suroviny. Zatímco lidé využívají současných možností třídění obalů, ministr Podivínský (KDU-ČSL) namísto zlepšení systému navrhuje recyklovat méně. Takhle se nám skutečně nepodaří nastartovat recyklaci odpadů ani vstoupit do Evropy jinak než na papíře.“


Poznámky:
[1] www.mzp.cz/cz/souhrnne_udaje_obaly

Šítky aktuality: