Ministr Chalupa „si přeje“, aby miliardy za exhalace šly „hlavně“ na pokračování Zelené úsporám

Uhelné elektrárny, hutě, chemičky a další velké podniky si budou kupovat povolenky ke znečišťování. Ministr uvedl, že podle předběžných odhadů by vláda (pokud se odečtou peníze, jež se poslanci rozhodli nechat ČEZ a jiným velkým znečišťovatelům, a také polovina výnosů, která by šla do státního rozpočtu) v letech 2013–20 mohla investovat necelých 87 miliard korun.

Hnutí DUHA prosazuje, aby ministři většinu těchto peněz použili na nový Program energetické nezávislosti, který bude domácnostem nadále pomáhat se zateplováním statisíců budov [2]. Česká republika tak srazí svoji nechtěnou závislost na povrchových uhelných dolech a na zemním plynu z Ruska.

Program by umožnil zateplit většinu budov v zemi – rok po roku, dům po domu. Naváže na úspěšnou a populární Zelenou úsporám.

Studie, kterou nechalo udělat Hnutí DUHA, spočetla, že důkladné zateplení většiny českých domů by domácnostem, obcím a podnikům už na konci desetiletí šetřilo 39 miliard korun ročně [3].

Rozumné možnosti zateplování českých domů jsou asi dvakrát větší než množství paliva, které by Česká republika získala z kontroverzního rozšiřování uhelných dolů v Podkrušnohoří za limity těžby a bourání dalších obcí.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Pokud ministr Chalupa chce, aby velká část výnosů z povolenek šla do energetických úspor, je to výborná zpráva pro české domácnosti, naši ekonomiku i naše zdraví. Systematické, plošné zateplování domů je nejrozumnější způsob, jakým vláda může tyto peníze použít. Dobře připravený Program energetické nezávislosti s dostatkem peněz může srazit naši závislost na ruském plynu a povrchových uhelných dolech. Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov – a přitom miliony domácností ušetří za vytápění tisíce korun ročně.“

Poznámky:

[1] Seminář Jak dál po Zelené úsporám, který pořádají Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung Praha, slouží k odstartování debaty, jak by mohla vláda zajistit pokračování podpory pro zateplování. Vystoupil na něm ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, ekonom Miroslav Zámečník a další experti. Více na http://chytraenergie.info/index.php/kalendar-akci/52-akce/154-jak-dal-po...

[2] Podrobnosti v informačním listu Hnutí DUHA: www.hnutiduha.cz/uploads/media/domy_ve__vate.pdf

[3] Studie, kterou pro Hnutí DUHA zpracovala renomovaná konzultační společnost PORSENNA, podrobně kalkulovala, jaké přínosy by mělo, kdyby ministři využili rozumné příležitosti k zateplování budov:

·    Spočetla, že Česká republika ušetří bezmála dvakrát více paliva, než kolik získá, pokud by vláda souhlasila s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku a prolomila takzvané limity těžby. Zateplováním lze totiž o polovinu snížit spotřebu v těch domech, které jsou vytápěny uhlím.

·    Důkladné zateplení většiny českých domů by domácnostem, obcím a podnikům ušetřilo 39 miliard korun ročně – a to už při současných cenách energie. Už v roce 2020 tak lze šetřit 11 miliard korun ročně.

Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/browse/2/article/zateplovan...