Ministr Kuba představil své plány s energetickou koncepcí – reakce Hnutí DUHA

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dnes odpoledne v parlamentu představil, jak chce sestavit svůj návrh Státní energetické koncepce [1].

Miroslav Pech z Hnutí DUHA řekl:

„Ministr Kuba by neměl recyklovat koncepci založenou na nových uhelných i uranových dolech a na masivním vývozu elektřiny. Musí využít této příležitosti a přijít s konkrétním plánem, jak nastartovat chytré inovace, a tak srazit naši závislost na stále dražších fosilních palivech, posílit ekonomiku a snížit domácnostem účty za energii.“

„Klíčovým bodem energetické koncepce by proto měl být nový rámcový zákon podle úspěšného britského vzoru, který rozhýbe investice do nových odvětví. V naší iniciativě Velká výzva prosazujeme, aby se chytrá nová řešení stala součástí našeho každodenního života. Potřebujeme energetickou koncepci, která bude sloužit českým rodinám a naší ekonomice, nikoli několika uhelným společnostem a ČEZ."


Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jakým tempem se Česko bude zbavovat své závislosti na drahých fosilních palivech. Rozhýbe tak chytrá řešení, jako je zateplování domů, čistá energie a pohodlná, rychlá veřejná doprava [2].

Ekologické organizace vydaly Chytrou energii [3], konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou vyrábět více – a zajistit lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Plán potvrzuje, že česká ekonomika se může postupně osvobodit od závislosti na uhelných a uranových dolech i na dovážené ropě a plynu.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda přestala odevzdaně sledovat, jak domácnosti platí vysoké účty za energii, ale postavit energetickou koncepci na chytrých řešeních, jako jsou úsporné budovy.

Pačesova komise spočetla, že vylepšením energetické efektivnosti budov v Česku lze každoročně ušetřit dvakrát více energie, než by mohlo zajistit kontroverzní rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku [4].

Poznámky:

[1] Ministr Martin Kuba dnes vlivnému hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny popsal, jak hodlá sestavit svůj návrh Státní energetické koncepce.

[2] Podrobnosti na www.velkavyzva.cz

[3] Více v tiskové zprávě na http://hnutiduha.cz/aktualne/ekologicke-organizace-predstavuji-konkretni-plan-jak-promenit-ceskou-energetiku (kompletní plán na http://hnutiduha.cz/publikace/chytra-energie)

[4] Podrobnosti v publikaci Domy ve vatě: http://hnutiduha.cz/publikace/domy-ve-vate

Foto: Heito Jose / iStock

Šítky aktuality: