Ministr Šebesta kryje tunelování veřejných lesů

Ministr zemědělství Jakub Šebesta vůbec neřeší, že vinou tendrů, které vypsaly Lesy ČR, dřevařské firmy budou poškozovat zdraví českých lesů. Hnutí DUHA na to poukázalo v reakci na ministrovo prohlášení, kterým podpořil generálního ředitele státního podniku.

Podstatou vypsaných tendrů totiž je, že prakticky svěří veřejné lesy do správy soukromým firmám. Profesoři či docenti českých univerzit a šéfové ekologických organizací v pondělí napsali ministrovi a předsedům politických stran, aby tendry zastavili [1]. Argumentují, že dřevařské firmy budou ve snaze o rychlý zisk poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami. K iniciativě proti tunelování státních lesů se na Facebooku už přidalo více než 3500 lidí [2].

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:
„Ministr se rozhodl, že bude krýt tunelování veřejných lesů. Malé úpravy pravidel, podle kterých budou prodávat dřevo, nijak nepomohou chránit lesy před poškozováním kvůli rychlému zisku. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek musí rychle zasáhnout a požadovat okamžité zastavení tendrů. Na rozdíl od předchozích tendrů tentokrát nejde jen o rozdělení zisku, nýbrž také o zdraví našich lesů, které každý víkend navštěvují miliony lidí.“

Poznámky:

[1] Text dopisu ke stažení >>

[2] Facebooková stránka Proti tunelování našich lesů >>