Ministři Richard Brabec a Jan Mládek by měli doma i v EU prosazovat energetickou soběstačnost

V pondělí budou jednat o energetických cílech Unie. Podpoří vyšší a závazné cíle po boku západních zemí?

V pondělí 6. října se v Miláně sejdou ministři průmyslu a životního prostředí nad návrhem cílů unijní energetické a klimatické politiky do roku 2030 [1]. Čeští ministři Richard Brabec a Jan Mládek by měli podpořit závazné cíle EU, které pomohou snížit závislost rodin a obcí na dovozech paliv z rizikových zemí i na velkých energetických společnostech.

Neformální jednání evropských ministrů je přípravou na summit EU, který proběhne 23. a 24. října. Šéfové vlád by se na něm měli dohodnout na konečné podobě energetického směřování Unie.

Ministr životního prostředí Richard Brabec má dle programového prohlášení vlády připravit zákon, který srazí závislost ČR na ropě, uhlí a zemním plynu. K jeho úkolům patří také zajistit stabilní financování programů na zateplování domů [2]. Měl by tedy logicky usilovat o závazný cíl pro energetickou efektivitu. Vláda však zatím navrhuje, aby cíl byl pouze nezávazný a nebyl rozdělen mezi jednotlivé země EU.

Ministr průmyslu Jan Mládek zase garantuje vládní závazek z programového prohlášení podporovat například solární elektrárny na střechách [3]. Aktuálně připravované novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie mohou rozvoj perspektivních čistých zdrojů odblokovat [4]. V Miláně by měl ministr prosazovat závazný cíl pro obnovitelné zdroje energie. Vláda však zatím rovněž pouze navrhuje, aby cíl byl nezávazný a nebyl rozdělen mezi jednotlivé země Unie.

Vyšší a závazné cíle pro energetickou efektivitu jsou přitom výhodné ekologicky, ekonomicky i sociálně. Podle dopadové analýzy Evropské komise poroste české ekonomika o 2 % v případě třicetiprocentního závazného cíle pro energetickou efektivitu a o téměř 9 % v případě čtyřicetiprocentního % cíle. Zaměstnanost stoupne o 0,5, resp. 2,5 % (podrobnosti najdete v přiloženém Politicko-úřednickém průvodci do Milána).

Bez závazných cílů se přitom nebudou dostatečně zateplovat domy ani rozvíjet se domácí malovýroba energie. Ukázalo se to na nezávazném cíli pro energetickou efektivitu, který byl stanoven pro rok 2020. Zbytečně také vzdáme soutěž o přední země na trhu s technologiemi pro obnovitelné zdroje. Ještě před pěti lety byl podíl EU na tomto globálním trhu – a v tom jsme vedli nad Čínou – bezmála 40 % [5].

 Energetická efektivita české ekonomiky je jedna z nejhorších v Evropě. Každoročně utratíme 200 miliard korun za dovoz ropy a plynu, z toho většina pohází z Ruska.

Většinu elektřiny vyrábíme z uhlí, což se neobejde bez skrytých dotací. V ČR tak připlácí stát a spotřebitelé 67 haléřů na každou kilowatthodinu spotřebované elektřiny za zdravotní a ekologické dopady spalování uhlí. U obnovitelných zdrojů připlácíme jen 49 haléřů [6], a to nikoli za nenávratné škody, ale jen na časově omezenou podporu rozvíjejících se čistých domácích technologií, které nepotřebují konvenční špinavá a drahá paliva a jejichž cena rapidně klesá rok za rokem.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Ministři Richard Brabec a Jan Mládek mají klíče k energetické soběstačnosti českých domácností, obcí a firem a také ke sražení závislosti na ruském plynu a ropě. Měli by využít skvělou příležitost a v pondělí na setkání svých evropských kolegů předjednat co nejvyšší a hlavně závazné cíle pro rozvoj čistých zdrojů energie a snižování energetické náročnosti ekonomiky. Bez nich nám totiž začne ujíždět vlak ekonomických inovací a konkurenceschopnosti.“

„Ale snažit se musí i doma. Ministr Mládek má od vlády za úkol obnovit rozvoj rodinných solárních elektráren na střechách domů a k tomu musí prosadit kvalitní novely zákonů. Ministr Brabec má předložit návrh zákona, který stanoví tempo snižování závislosti na fosilních palivech a dá tak injekci ekonomice i zaměstnanosti a podnikům jistotu pro investice.“

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz 

Poznámky:

[1] http://italia2014.eu/en/events/10/06/informale-congiunto-energia-ambiente/

 

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislost-na-fosilnich-palivech-zlepsit-recyklaci

[3] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_prohlaseni_unor_2014.pdf (str. 33, bod 4.1, čtvrtá odrážka)

[4] http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/stat-zjednodusi-zrizeni-solarnich-minielektraren-1124198

[5] Why Europe should strengthen its 2020 climate action. A report by Climate Action Network Europe, http://www.climnet.org/resources/publications/can-europe-publications/doc_download/1819-can-europe-qwhy-europe-should-strengthen-its-2020-climate-actionq-feb-2011 (str. 10.)

[6] Výpočty Komory OZE dle stanovených výkupních cen OZE a externích nákladů na výrobu uhelné elektřiny http://www.komoraoze.cz/Komora_OZE/Aktualne_files/Prezentace_6-8-2013.pdf

Příloha:

Politicko-úřednický průvodce do Milána: 2030 Energy Savings Target, The Czech Republic’s guide to the Milan Informal Energy Council, 6th October 2014 (anglicky)

Šítky aktuality: