Místopředseda ODS Tomáš Chalupa věnoval pražským tunelářům 3,7 miliardy korun

Byly určeny na ekologické projekty v regionech.

Města a obce na venkově dnes přišly neschopností ministra Chalupy o 3,7 mld. korun.  Vláda dnes rozhodla o přesunu této částky z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) na výstavbu pražského metra. Peníze určené na užitečné ekologické projekty v regionech tak spolknou pražští tuneláři.

Ministru životního prostředí a místopředsedovi ODS Tomáši Chalupovi přitom hrozí, že ztratí celkem až 9 miliard korun, pokud jeho úřad výrazně nezrychlí čerpání evropských dotací [1]. Dalších pět miliard, které by z rezortu MŽP odplynuly, by ČR buď ztratila úplně, nebo by financovaly opět výstavbu metra v Praze, kde ministr bydlí a má voliče. 

Ministerstvo životního prostředí mělo v rámci Operačního programu životní prostředí na období 2007 – 2015 k dispozici celkem 147 miliard korun. Ministr Chalupa se po nástupu do vedení úřadu namísto čerpání těchto prostředků věnoval neúspěšným snahám o rozšíření dotací například na veřejné osvětlení nebo na alternativní dopravu. Ekologické organizace přitom ministra před takovouto destabilizací OPŽP předem varovaly.

Ochuzení regionů o 3,7 miliard korun, určených původně pro města a obce na snížení smogu, zateplení škol nebo zlepšení recyklace, však musí ještě definitivně schválit Evropská komise. Ta by měla být požádána o schválení přesunu prostředků letos koncem září.

Hnutí DUHA o hrozbě ztráty 3,7 miliardy korun infromovalo tiskovou zprávou již 18. dubna 2013 [2], avšak Ministerstvo životního prostředí informaci bagatelizovalo. Jak ekologická organizace uvedla, bylo by možné za ztracené 3,7 miliardy korun:

  • pořídit pro všechny domácnosti nebo obce v ČR domácí nebo komunitní kompostéry, které by snížily množství vyhozených bioodpadů až o 500 000 tun ročně, tedy ekvivalent pěti nových spaloven libereckého typu,
  • nebo pořídit pro 700 tisíc domácností sadu kontejnerů na třídění pěti hlavních druhů odpadů přímo ke dveřím, výrazně tak zvýšit míru třídění a snížit množství skládkovaných a spalovaných odpadů,
  • nebo pořídit 60 nejmodernějších obecních kompostáren, které by zpracovaly 1 - 1,5 miliónu tun bioodpadů ročně, tedy ekvivalent deseti až čtrnácti nových spaloven libereckého typu,
  • nebo podpořit zateplení 400 škol a školek.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Vláda dnes potvrdila, že kvůli neschopnosti Tomáše Chalupy přijdou lidé na venkově o 3,7 miliardy korun na velmi potřebné ekologické projekty. Částka, která byla z Operačního programu životní prostředí přesunuta na stavbu pražského metra, by umožnila zateplit 400 škol a školek, dodat každé domácnosti kompostér nebo postavit šedesát obecních kompostáren a snížit tak množství odpadů o objem, který by ročně naplnil deset až čtrnáct spaloven odpadů."


Poznámky:
[1] Dokument „Vyhodnocení řízení rizikových operačních programů, MMR, Praha, 2013
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/venuje-ministr-chalupa-tunelarum-37-mil...

Ilustrační foto: Flicker.com