Na lepší recyklační služby musí domácnosti počkat

Několik malých změn zákona o odpadech, které zítra (27. 6.) projedná vláda, nezajistí lepší recyklační služby pro domácnosti, podotklo Hnutí DUHA.
Ekologická organizace prosazuje sadu důležitých úprav v zákoně, které usnadní třídění odpadu a umožní, aby recyklace stoupla.
Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným nádobám na tříděný odpad musí průměrná česká domácnost chodit 140 metrů daleko. Proto míra recyklace odpadu u nás činí jen asi 16 procent. V sousedním Německu či Rakousku už využívají kolem poloviny odpadků.
Ekologická organizace v roce 2003 navrhla a prosadila, aby vláda do plánu nakládání s odpady zařadila zvýšení recyklace na 50 procent. Nutnou podmínkou je několik změn v legislativě, které otevřou cestu lepšímu využití odpadu a domácnostem usnadní třídění.
Vláda ve středu schvaluje úpravy v zákoně, které se týkají hlavně dopravy odpadů přes hranice, opatření proti toxickým, takzvaným perzistentním organickým látkám. Podporu recyklace tato novela neobsahuje.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to často máme stovky metrů. Lepší recyklační služby pro naše domácnosti zajistí, aby třídit odpad bylo postupně stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Ale stát musí otevřít cestu několika důležitými změnami v odpadovém zákoně. Navržená novela zatím podporu recyklace úplně vynechává.“