Nečas s Chalupou chystají pokračování Zelené úsporám – reakce Hnutí DUHA

Premiér Petr Nečas dnes představil plány nového programu, který pomůže rodinám a obcím zbavovat se závislosti na vytápění fosilními palivy.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:

Rodiny ušetří na vytápění tisíce korun ročně – a přitom srazíme naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.“

Je to v hlavních bodech stejný plán, jaký jsme loni navrhli, takže jsme celkem spokojeni. Ale premiér Nečas by měl na program vyčlenit daleko více peněz z evropských fondů, protože současný návrh zdaleka nestačí pro všechny zájemce.“

Vláda začne o fondech jednat ve středu. Je to enormní příležitost, jak srazit naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech. Pro srovnánímožnosti zateplování domů jsou dvakrát větší než veškerá energie, kterou bychom získali prolomením limitů těžby uhlí a bouráním dalších obcí na Mostecku.

Program sníží rodinám účty za teplo o desítky procent a srazí naši závislost na povrchových uhelných dolech i na drahém ruském plynu.

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA zadalo, uvádí, že zateplování, kotle na peletky, solární kolektory na střechách a podobně mohou českým domácnostem, obcím a firmám ušetřit 39 miliard korun ročně na účtech za vytápění [1].

Hnutí DUHA loni navrhlo, aby stát na nový program vyčlenil peníze z prodeje povolenek ke znečišťování průmyslovým podnikům [1]a právě k takovému řešení se vláda rozhodla.

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0


Šítky aktuality: