Největší české pekárny zavádějí biochleba

Hnutí DUHA uvítalo dnešní oznámení společnosti United Bakeries, že na trh uvede biochleba [1]. Ekologická organizace, která se k tomu největší české pekárny několik let snažila přimět, přitom prosazuje, aby výrobce používal mouku z domácího ekologického zemědělství.
Právě na United Bakeries – a jejího předchůdce, Delta pekárny – mířila dvouletá kampaň, kterou Hnutí DUHA prosazovalo zařazení biochleba do nabídky. Stovky lidí poslaly firmy emaily a korespondenční lístky, kde požadovali nové zboží.
Loni 62 % prodaných biopotravin pocházelo z dovozu [2]. České ekologické zemědělství tak podle Hnutí DUHA zbytečně přichází o příležitosti. Hlavní příčinou je slabá nabídka velkých výrobců potravin – pekáren, mlékáren, výrobců uzenin či zpracovatelů ovoce a zeleniny.
United Bakeries byla první společnost, na níž se ekologická organizace zaměřila. Hnutí  DUHA letos vede rozsáhlou kampaň Hledá se česká buchta, která má domácí potravinářský průmysl přimět k větší nabídce biopotravin. Z webové stránky www.ceskebiopotraviny.cz lidé mohou psát emaily přímo velkým výrobcům potravin. Najdou zde i novinky o biopotravinách, praktické rady, kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství a publikace ke stažení.
Lenka Kaspříková z Hnutí DUHA řekla:
„Je to výborná zpráva. Biochleba je nám třeba. Poděkování za tento úspěch patří nejen United Bakeries, ale i stovkám lidí, kteří jim poslali emaily a korespondenční lístky. Poptávka po biopotravinách závratně roste a spotřebitelé chtějí v obchodech najít domácí, české zboží. Pěstovat obilí podle pravidel ekologického zemědělství u nás jde a zdejší mlýny je mohou zpracovat. United Bakeries musí od svých českých dodavatelů požadovat, aby jim bio suroviny dodávali. Obilí patří mezi hlavní plodiny a má velký vliv na stav české krajiny. Nabídka biochleba od velkého výrobce proto může nastartovat velmi důležitý trend.”
Poznámky:
[1] Tisková zpráva United Bakeries
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě