NERV: ekologická opatření pomohou z krize

Hnutí DUHA uvítalo, že experti z vládní ekonomické rady NERV navrhli zelené programy jako jedno z opatření k oživení ekonomiky. NERV ve své závěrečné zprávě [1] mimo jiné navrhuje:

  • pokračovat v ekologické daňové reformě;
  • aby ČEZ a další velcí znečišťovatelé museli povolenky k exhalacím kupovat, namísto rozdávání zadarmo;
  • investice výnosů z povolenek do programů, které sníží energetickou náročnost ekonomiky.

Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Více na www.velkavyzva.cz .

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Zelené návrhy NERV zabijí několik much jednou ranou. Nejenže pomohou oživit ekonomiku a nastartují inovace. Rovněž domácnostem sníží účty za energii, srazí škodlivé exhalace i dovoz plynu z Ruska. Pomohou ekonomice, rodinám i našemu zdraví. Použít zelené inovace k oživení ekonomiky a menší závislosti na dovážené ropě a plynu, to nedělá jen Finsko. Přišly na to vlády v USA, Japonsku i řadě evropských zemí. Ale většina českých politiků tuhle šanci zatím nechává ležet na stole a dělá, co jim radí ČEZ. Přitom česká ekonomika potřebuje modernizaci jako sůl.“

Poznámky:

[1] Celou zprávu je možné stáhnout zde >>