„Nezačneme-li chránit Šumavu, neochráníme žádný jiný les,“ říkají známé kapely, které zahrají na Koncertu pro šumavskou divočinu

Muzikanti známých kapel se postavili na obranu šumavské divočiny proti developerům, spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Na benefičním „Koncertu pro šumavskou divočinu“, který se uskuteční v úterý 28. ledna v 19.30 v pražském Lucerna Music Baru, vystoupí skupiny Priessnitz [1], Please The Trees [2], W.W.W.Neurobeat s Pavlem Fajtem [3] a legendární Tři čutory [4]. Vyzvou své příznivce, aby podpořili Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava [5] a k jeho další aktivní ochraně. Další koncert spojený s cestou do divočiny plánují kapely na začátku června přímo na Šumavě. 

Cílem akce je upozornit na ohrožení krásné šumavské krajiny a divoké přírody návrhy zákonů, které by zlikvidovaly národní park. Plzeňský kraj totiž už avizoval, že svůj návrh, který by omezil ochranu přírody ve prospěch stavebních projektů a těžby dřeva, předloží znovu nové poslanecké sněmovně [6]. "Ničení vzácné přírody těžařskými firmami by se tak legalizovalo," uvedl Václav Havelka z kapely Please the Trees [7].

Plakát na koncert je v příloze. Videopozvánku natáčely kapely před obřím billboardem nabízejícím v Praze stavební pozemky „v srdci Šumavy“ na Kvildě: http://www.youtube.com/watch?v=0NrRvB0GznQ&feature=youtu.be

Prvotní pohnutky k uspořádání dobročinného koncertu na pomoc Šumavě líčí Václav Havelka, vůdčí osobnost Please The Trees – skupiny, která má zásadu, že na každém místě, na kterém hraje, vysadí strom: „Znepokojuje nás holosečné kácení českých lesů. A zejména alarmující situace v našem národním přírodním klenotu – na Šumavě. Nejlépe dle našich představ se v této věci angažuje ekologická organizace Hnutí DUHA. Tak jsme se obrátili přímo na jejího odborníka Jaromíra Bláhu a ptali se, jak můžeme pomoci.”

Skladatel, textař, výtvarník, filmař a kapelník  W.W.W.Neurobeat Ondřej Anděra říká: „Prodej parcel v srdci Šumavy - to mi přijde stejné, jako kdyby přišel někdo do mého srdce a řekl: já si tady zaberu nějaké místo, které patří jenom tobě, a začnu ho prodávat.“

Výtvarník, spoluautor komiksu i filmu Alois Nebel, spoluautor písní comebackového alba Václava Neckáře Dobrý časy a kapelník skupiny Priessnitz Jaromír Švejdík z Jeseníku (Jaromír 99), který své písně většinou skládá při chůzi lesem a po horách, říká:  „O ty hory pečovali naši předkové a my už o ně ani nepečujeme, my už si je jen bereme a sklízíme úrodu, i když nám nepatří. Nezačneme-li chránit Šumavu, neochráníme žádný jiný les“.

Vstupenky je možné koupit v předporodeji u agentur Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream, v Lucerna Music Baru či u Hnutí DUHA nebo před koncertem na místě. Výtěžek, který pořádá Scrapesound Inc. [8] a Lucerna Music Bar [9], bude věnován Hnutí DUHA.   

Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava již podpořili například hudebníci Jiří Suchý, Tom Kočko či Zdenek Merta a další osobnosti, jako Věra Čáslavská, Boris Hybner, Jan Hřebejk, Jiří Štěpnička, Petr Vacek a další. 

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

„Za ochranu národního parku a šumavské divočiny proti developerům a těžbě dřeva se staví čím dál víc lidí i osobností veřejného života. Jejich podpora je důležitá a ten signál, který dávají, je jasný – tak jako nedovolíme zbourat Národní divadlo či další kulturní památky, nemůžeme dovolit zničit Šumavu a jiné přírodní klenoty. Národní park nemohou chránit jen vědci a ekologické organizace, musí se za něj postavit veřejnost. Je skvělé, že známé kapely k tomu samy od sebe burcují své publikum. “

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

 [1] http://www.priessnitz.com/

[2] http://www.pleasethetrees.com/cs. Poslední album Please The Trees „A Forest Affair“ získalo mj. ocenění APH Anděl (tzv. českou grammy) v kategorii alternativní album roku 2012.

[3] http://bandzone.cz/wwwneurobeat a http://pavelfajt.com/

[4] http://bandzone.cz/tricutory

[5] http://hnutiduha.cz/petice/

[6] http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-kraj-predlozi-snemovne-upraveny-navrh-zakona-o-sumave

[7] http://kultura.idnes.cz/please-the-trees-pro-sumavu-dp0-/hudba.aspx?c=A140123_161423_hudba_vdr

[8] www.scrapesound.org/

[9] http://lucerna.musicbar.cz/program/koncert-pro-sumavskou-divocinu-vol-1/