Novela energetického zákona (Lex OZE II) lidem a obcím konečně umožní sdílet elektřinu. Vyžaduje však opravy

Vláda dnes schválila novelu energetického zákona, tzv. Lex OZE II. Hlavní změnou, která umožní zásadní obrat na energetickém trhu, je umožnění sdílení elektřiny ve veřejné distribuční síti. Pokud poslanci a poslankyně novelu schválí a opraví konkrétní nedostatky a byrokratické překážky v návrhu, lidé, obce či malé místní firmy nebudou závislí jen na dodávkách od obchodníků či vlastní zdroje. Nárok na sdílení elektřiny prostřednictvím veřejné distribuční sítě má mít nově každý zákazník disponující zdrojem elektřiny (například fotovoltaikou) s maximálně deseti dalšími odběrnými místy. Občané, obce a firmy sdružené do energetických společenství budou sdílet elektřinu mezi až 1000 odběrnými místy na území tří obcí s rozšířenou působností (a dle textu novely navíc od poloviny roku 2026 tato omezení počtu a území zmizí). To umožní spotřebitelům zajistit si dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů, do kterých sami investovali.


Jiří Koželouh, vedoucí energetického týmu Hnutí DUHA uvádí:

“Novela energetického zákona přináší zlom, díky kterému si české domácnosti budou moci efektivně zajistit čistou a cenově stabilní elektřinu z obnovitelných zdrojů a mít prospěch z fotovoltaických nebo větrných elektráren, které se staví v jejich okolí. Spotřebitelé mohou snížit svoji závislosti na nevyzpytatelném energetickém trhu. Aby však do komunitní energetiky mohly bezpečně vstoupit obce, bude nutné opravit byrokratické překážky v novele, které brání kontrole obcí nad jejich investicemi a zapojení příspěvkových organizací.”  


Na sdílení elektřiny se už teď chystá řada projektů, mezi nimi i připravované energetické družstvo Hnutí DUHA, které dá lidem možnost společně investovat a vyrábět čistou elektřinu s demokratickou kontrolou.