Nový programový ředitel Hnutí DUHA

Novým programovým ředitelem Hnutí DUHA se od září stane Jiří Koželouh – doktor krajinné ekologie a zkušený obhájce české přírody či zdravé ekonomiky nezávislé na dovozu ropy.

Přebírá řízení organizace v klíčovém období – blíží se důležitá rozhodnutí o recyklaci odpadu nebo národních parcích, do české přírody se vrací stále více vzácných zvířat a vláda by měla rozhodnout, jestli novými zákony srazí enormní spotřebu fosilních paliv a umožní rodinám vyrábět si svoji vlastní, čistou energii.

Hnutí DUHA se etablovalo jako silný advokát zdravého prostředí k životu i pestré přírody. Má podporu tisíců lidí, uznávají jej politici i velké firmy. Organizace hospodaří s ročním rozpočtem přes 12 milionů korun, který tvoří v prvé řadě pravidelné drobné příspěvky tisíců Čechů a Češek.

Ekologická organizace má silný tým expertů na ochranu přírody i péči o krajinu, energetiku nebo nakládání s odpady.

Současný programový ředitel Vojtěch Kotecký na podzim z organizace odejde po 22 letech, přičemž v posledních deseti letech byl v čele její programové práce.

Jiří Koželouh, designovaný programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Nedovedu si v tomto oboru u nás představit lepší práci, než stát v čele Hnutí DUHA. Je pro mne velkou ctí pracovat s lidmi, kteří kombinují renomé prvotřídních expertů s nadšením pro ochranu přírody i zdravější prostředí k životu. V příštích několika letech se rozhodne o věcech, na kterých už nějakou dobu pracujeme. Chceme, aby se i naše krajina otevřela divoké přírodě a stát podporoval praktické programy, které obcím i rodinám umožní snižovat svoji závislost na drahých, dovážených surovinách a palivech.“
„Děkuji Vojtěchovi, že mi předává Hnutí DUHA v tak dobré kondici. Bylo pro mě nesmírně inspirativní více než pět let pracovat a učit se od tak zkušeného ekologického experta a stratéga.“

Jiří Koželouh vystudoval na Masarykově univerzitě geografii se specializací na krajinnou ekologii a klimatologii. V Hnutí DUHA pracuje více než pět let. Předtím působil v místních ekologických organizacích v Brně. Je ženatý a má dceru.

Koželouh v Hnutí DUHA už několik let pracuje na rozkrývání dopadů závislosti české ekonomiky na fosilních palivech. Byl mimo jiné odpovědný za unikátní investigaci, která pátrala, komu, kam a na co tečou české peníze za dovoz ropy a plynu.

Vojtěch Kotecký, odcházející programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Jsem hodně pyšný, že se nám podařilo vybudovat silnou, uznávanou organizaci. Rád odcházím po dvaadvaceti letech v době, kdy se nám daří jako málokdy. A těší mne, že moji práci převezme někdo tak talentovaný, dynamický a respektovaný, jako je Jiří.“