Nový ředitel musí zavést zdravější péči o státní lesy

Nový generální ředitel by měl zavést zdravější péči, řeklo Hnutí DUHA ke jmenování Jiřího Nováka do čela státních Lesů ČR. Veřejné zájmy – služby pro turisty nebo ochrana přírody – musí dostat přinejmenším stejnou pozornost jako těžba dřeva, řekla ekologická organizace.
Mezi prioritami nového ředitele podle Hnutí DUHA musí být
šetrnější postupy těžby a omezení holosečného kácení ve státních lesích;větší výsadba listnatých a smíšených porostů – hlavně buků, dubů a jedlí, aby postupně nahrazovaly umělé smrkové monokultury;zavést po vzoru státních lesů na Slovensku, v Polsku i jinde péči podle mezinárodního standardu zdravého hospodaření šetrného lesnictví Forest Stewardship Council (FSC). Nový ředitel by se podle Hnutí DUHA měl rozhodně postavit proti privatizaci nebo dlouhodobým pronájmům státních lesů.
Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
„Lesy ČR nejsou pouze podnikem na výrobu dřeva. V prvé řadě spravují veřejné lesy. Na státních pozemcích by důležitou prioritou měly být veřejné služby – ochrana před povodněmi, místo pro výlety, péče o přírodu. Nový ředitel musí klást důraz na zdravější hospodaření, nejen řešit spory s dřevařskými firmami. Měl by ve státních lesích zavést konkrétní opatření, která to zajistí."