Nultá, ne první fáze ekologické daňové reformy

Právě schvalované zákony jsou spíš nultou než první fází ekologické daňové reformy, řeklo Hnutí DUHA v předvečer rozhodujícího jednání kabinetu.
Ministři debatují o návrhu, který mírně sníží daňové zatížení práce a rozdíl pokryje vyššími daněmi ze spotřeby uhlí, elektřiny a zemního plynu. Ale vláda plánuje pouze splnit minimální sazby dohodnuté v Evropské unii, kterým se nemůže vyhnout.
Proto dojde jen k velmi malé úlevě na odvodech sociálního pojištění – která může zvýšit platy nebo motivovat k vytváření nových pracovních míst – či zvýšení energetických daní.
Vládní strany se v koaliční smlouvě dohodly, že připraví také skutečnou ekologickou daňovou reformu. Bude spočívat ve snížení odvodů na sociální pojištění, které nahradí nová daň z exhalací oxidu uhličitého. Sazby mají být několikanásobně vyšší než v této, nulté fázi.
Hnutí DUHA podporuje, aby zemní plyn měl už v nulté fázi výhodu oproti uhlí. Zavede se tak princip, že čistější paliva mají nižší sazby než špinavá, řekla ekologická organizace.
Co ekonomové říkají o (opravdové) ekologické daňové reformě: www.hnutiduha.cz/publikace/EDR_citaty_expertu.pdf
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Spíš než první je tohle nultá fáze ekologické daňové reformy. Vláda pouze plní to, na čem se dohodly státy EU a čemu se beztak nemůže vyhnout. Připravované sazby nebudou skoro nikoho motivovat skoro k ničemu. Skutečným impulsem pro čistá paliva či efektivní technologie nebo k vytváření nových pracovních míst bude až seriózní reforma, na které se vládní strany domluvily v koaliční smlouvě. Ale už nultý krok má smysl. Zavádí důležitý precedent pro ekologickou daňovou reformu – daňové zatížení lze nejen zvyšovat nebo snižovat, ale také přesouvat z práce nebo výdělku na znečištění.“