Obama chce snížit závislost na fosilních palivech – reakce Hnutí DUHA

Barack Obama dnes představí podrobný plán, jak hodlá snižovat závislost Ameriky na fosilních palivech.

Chystá masivní podporu pro chytré domy s nízkou spotřebou energie a chce, aby do konce desetiletí vznikly nové čisté elektrárny, jež budou vyrábět dostatek solární, větrné či jiné energie pro šest milionů domácností. Bude také uzavírat špinavé uhelné elektrárny.

Bílý dům podrobnosti Obamova plánu zveřejnil dnes v poledne středoevropského času.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Někdy máme dojem, že Evropa je ve snižování své závislosti na ropě, uhlí či plynu samotná. Ale ve skutečnosti Američané nebo Číňané na tom pracují také, plnou parou.“
„Obamův plán sníží rodinám účty za energii a oživí americký průmysl. Čeští poslanci i ministři by se jím měli inspirovat a přijít s podobným.“

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe totiž investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, čistá energie, snadná recyklace odpadu nebo české potraviny v obchodech.

Většina parlamentních stran – ČSSD, TOP09, Starostové a nezávislí, KSČM a Věci veřejné – už řekla, že chtějí na přípravě zákona spolupracovat. Více na www.velkavyzva.cz.Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: