Obec na Prostějovsku schválila unikátní recyklační plán

Program konkrétních kroků, které místním lidem usnadní třídění odpadu, podpoří recyklaci a sníží množství odpadků v popelnicích, schválili dnes večer zastupitelé města Němčice nad Hanou nedaleko Prostějova. Plán pomohlo připravit Hnutí DUHA.
Program je inspirovaný zkušenostmi úspěšných obcí v České republice, na Slovensku či v dalších evropských zemích. Mezi návrhy patří mimo jiné:
Snadnější třídění – každá domácnost dostane barevné pytle, které se budou svážet podobně jako popelnice. Lidé tak ušetří čas za chůzi k barevným kontejnerům na tříděný odpad.
Spravedlivé poplatky – lidé budou platit podle toho, kolik odpadků vyhodí do popelnice, ne podle počtu členů domácnosti. Ve slovenské Dubnici nad Váhom taková změna snížila produkci odpadu, který končí v popelnici, o 84 %.
Město bude podporovat domácí kompostování a mimo jiné levně pronajímat kompostéry. V Brumově-Bylnici, městečku v Bílých Karpatech, podobný projekt během jediného roku snížil skládkování o 106 tun, tedy 18 %.
Město také plánuje ve spolupráci s ekologickou organizací požádat o peníze z evropských fondů na výstavbu sběrného dvora, dohodnout s místní skládkou provoz kompostárny a případně dalších zařízení.
Hnutí DUHA podobně pomáhá s přípravou odpadového plánu, který zvýší recyklaci, ušetří peníze a usnadní domácnostem třídění odpadu, i dalším vybraným městům a obcím.
Míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici. Příčinou jsou špatné recyklační služby: popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná česká domácnost má 140 metrů daleko. Hnutí DUHA prosazuje změnu zákona o odpadech, která třídění odpadu usnadní a zvýší recyklaci.
Tomáš Přikryl z Hnutí DUHA řekl:
„Pokud v Němčicích nad Hanou plán schválí a začnou jej naplňovat, zařadí se v recyklaci mezi nejlepší obce v republice. Navržená opatření místním lidem ušetří peníze i usnadní třídění odpadu a navíc pomohou zvýšit recyklaci. Zástupci města mají o lepší recyklaci velký zájem, velmi dobře se s nimi spolupracuje. Podobných programů je u nás zatím velmi málo vinou špatné legislativy. Poslanci by měli schválit změny v zákoně o odpadech, které by pomohly recyklaci a podpořily obce v takovýchto projektech.“