Obec na Prostějovsku schvaluje unikátní recyklační plán

Program konkrétních kroků, které místním lidem usnadní třídění odpadu, podpoří recyklaci a sníží množství odpadků v popelnicích, dostanou dnes večer ke schválení zastupitelé obce Mořice nedaleko Prostějova. Plán pomohlo připravit Hnutí DUHA.

Program je inspirovaný zkušenostmi úspěšných obcí v České republice, na Slovensku či v dalších evropských zemích. Mezi návrhy patří mimo jiné:

  • Snadnější třídění – každá domácnost dostane barevně odlišené pytle. Lidé ušetří čas za chůzi k barevným kontejnerům na tříděný odpad.
  • Spravedlivé poplatky – lidé budou platit podle toho, kolik odpadků vyhodí do popelnice, ne podle počtu členů domácnosti. Ve slovenské Dubnici nad Váhom taková změna snížila produkci odpadu, který končí v popelnici, o 84 %
  • Modřice budou podporovat domácí kompostování a mimo jiné levně nabízet kompostéry. V Brumově-Bylnici, městečku v Bílých Karpatech, podobný projekt během jediného roku snížil skládkování o 106 tun, tedy o 18 %.
  • Obec se také chce s místním zemědělským družstvem dohodnout na využití kompostu z bioodpadu od obce a občanů. Cenné živiny se tak dostanou zpět na zemědělskou půdu.

Hnutí DUHA podobně pomáhá s přípravou odpadového plánu, který zvýší recyklaci, ušetří peníze a usnadní domácnostem třídění odpadu, i dalším vybraným městům a obcím.

Míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici. Příčinou jsou špatné recyklační služby: popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná česká domácnost má přes 100 metrů daleko. Hnutí DUHA prosazuje nový zákon o odpadech, který třídění odpadu usnadní a zvýší recyklaci. Přečtěte si podrobnosti >>

Tomáš Přikryl z Hnutí DUHA řekl:
„Pokud v Mořicích plán schválí a začnou jej naplňovat, zařadí se v recyklaci mezi nejlepší obce v republice. Navržená opatření místním lidem ušetří peníze i usnadní třídění odpadu a navíc pomohou zvýšit recyklaci. Zástupci obce mají o lepší recyklaci velký zájem, velmi dobře se s nimi spolupracuje. Podobných programů je u nás zatím velmi málo vinou špatné legislativy. Poslanci by měli schválit změny v zákoně o odpadech, které by pomohly recyklaci a podpořily obce v takovýchto projektech."