Pane ministře, dvojka to bude

Hnutí DUHA kladně hodnotí působení odstupujícího ministra životního prostředí Martina Bursíka, který dnes bilancoval své osmadvacetiměsíční působení ve vládě Mirka Topolánka. I díky jeho práci bývá odcházející vláda označována za nejzelenější za posledních 12 let.
Za největší pozitiva Bursíkova úřadování ekologická organizace považuje několik počinů:
Program Zelená úsporám, jehož cílem je do roku 2012 zateplit v České republice velkou část domácností a vybavit je čistými zdroji tepla. Pro zateplování je už letos k dispozici 10 miliard korun.Prosazení práva členských zemí EU omezovat dovoz zahraničního odpadu do spaloven. Importovaný odpad by značně narušil české odpadové hospodářství a obyvatele by zbytečně zatěžoval hluk a zplodiny z jeho dopravy.Vládou opakovaně potvrzené územní limity těžby hnědého uhlí. Ohrožené obce, zejména Černice, Horní Jiřetín, ale i Litvínov, tak mají záruku, že nebudou zbourány. Uvolnil se tak prostor pro jejich vlastní rozvoj.Uhájení 16% nejcennějších částí nedotčené přírody Národního parku Šumava v tzv. bezzásahovém režimu.
Poslanci mají nyní v rukou ještě jednu zásadní legislativní změnu – nový odpadový zákon. Do ministerského návrhu z dílny Martina Bursíka se Hnutí DUHA podařilo prosadit konkrétní opatření, které povedou ke snadnějšímu třídění pro domácnosti nebo ekonomicky zvýhodní využití odpadu před skládkováním.
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Pokud bychom hodnocení vzali v mírné nadsázce a Martin Bursík byl žákem Hnutí DUHA, dostal by za své působení na ministerstvu hezkou dvojku. Dvojku proto, že se nepodařilo dotáhnout některé závazky z programového prohlášení, třeba ekologickou daňovou reformu nebo zrušení omezené odpovědnosti jaderných elektráren. I přesto je výsledek práce za pouhých 28 měsíců docela impozantní.“