Plán pro zdravé lesy není v návrhu lesního zákona zohledněný a „platby za ekosystémové služby“ jsou rizikové pro státní rozpočet

Tisková zpráva Hnutí DUHA

Plán pro zdravé lesy není v návrhu lesního zákona zohledněný a „platby za ekosystémové služby“ jsou rizikové pro státní rozpočet

13. března 2024

Hnutí DUHA dnes představuje shrnutí Plánu pro zdravé lesy, které přináší impulz do probíhajícího mezirezortního připomínkového řízení novely lesního zákona. Publikace obsahuje odkazy na hlavní změny, které je třeba do lesního zákona zavést, a které byly detailně popsány v rozšířené verzi Plánu pro zdravé lesy předané ministrovi zemědělství Markovi Výbornému v říjnu 2023. 

Ministerstvo přitom mezi takzvaným vnitrorezortním a mezirezortním připomínkovým řízením vylepšilo jen několik detailů ve svém návrhu a zároveň výrazně přepracovalo uchopení takzvaných ekosystémových služeb, za které chce vyplácet 7 miliard korun ročně.  

Na návrzích Plánu pro zdravé lesy, z kterého dnes zveřejněné shrnutí vychází, pracovali desítky biologů a lesníků. Navrhují zmenšit holoseče, nechat přírodě více času na obnovu lesů a zajistit jejich pestrost, lépe předcházet kalamitám, dostat do lesů vodu či vylepšit způsob, jak se do lesů dostávají miliardy korun ročně v dotacích. [1]  

Nejenže ministerstvo tyto návrhy v návrhu zákona dosud nezohlednilo, ale navíc mezi vnitrorezortním připomínkovým řízením a mezirezortním připomínkovým řízením výrazně změnilo vymezení plateb za tzv. ekosystémové služby lesů. Zavedení plateb za ekosystémové služby v lesním zákoně vytváří velmi netransparentní a špatně kontrolovatelný dotační mechanismus o plánovaném rozsahu 7 miliard korun ročně, který ve skutečnosti zřejmě nebude výrazněji posilovat adaptaci lesů na změnu klimatu, ani zvyšovat ukládání uhlíku. [2] Hnutí DUHA souhlasí s tím, že by vlastníci měli dostávat podporu za hospodaření, které zvýšenou měrou podporuje odolnosti lesů a veřejné funkce lesů jako je ochrana půdy a vody, zvyšování biodiverzity či vyšší ukládání uhlíku. K tomu ale není vyčíslování ekosystémových služeb v předložené podobě vhodným nástrojem.


Od vnitrorezortního připomínkového řízení naproti tomu ministerstvo zemědělství v zákoně vylepšilo jen několik detailů, například vypustilo zákaz fotopastí v lesích, který by na mnoha místech znemožnil kontrolu pytláctví. Zhruba 60 nedostatků v lesním zákoně ovšem zůstává, Hnutí DUHA na ně upozorní na happeningu před Ministerstvem zemědělství 20. března po 9 hod. Na akci zve veřejnost i média. Více informací se dozvíte na sociálních sítích Hnutí DUHA nebo v zaslané pozvánce. 


Jan Skalík z kampaně Zachraňme lesy řekl:

„Ministerstvo do návrhu lesního zákona zavádí pojem ekosystémových služeb, který pro vyčíslování příspěvků vlastníkům není určený. Může se tak stát dírou do státního rozpočtu o rozměru 7 miliard korun ročně, které by stát vyplácel vlastníkům, aniž by to vedlo k viditelnému zlepšování stavu lesů a zlepšení plnění jejich veřejných funkcí.”

Kontakty:

Jan Skalík, kampaň Zachraňme lesy, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] https://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2024/03/plan_pro_zdrave_lesy_shrnuti_online.pdf

[2] https://odok.cz/portal/veklep/material/KORND2QDX84M/