Policie obvinila náměstka NP Šumava z vyhrožování podřízeným. Kdo asi vyhrožoval náměstkovi?

Reakce Hnutí DUHA.

Policie dnes obvinila jednoho ze šéfů Národního parku Šumava, že nutil své podřízené, aby protiprávně souhlasili s použitím velkoplošným použitím chemických látek v divoké, státem chráněné přírodě.

Měl jim vyhrožovat, že pokud povolení – o kterém tehdejší ředitel Jan Stráský několik týdnů předem veřejně říkal, že jej dostane – nevydají, přijdou o práci [1].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:
„Policie by měla také prošetřit, jestli a případně kdo to přikázal jemu. Tehdejší ředitel Jan Stráský už několik týdnů předem veřejně říkal, že povolení bude vydáno. Navíc sesadil svého náměstka, který měl rozhodnutí na starosti, a nahradil jej Václavem Braunem.“

„Používání pesticidů v národním parku je zákonem zakázáno. Více než kůrovce totiž hubí užitečné druhy hmyzu, kteří jej loví – střevlíky, lumčíky, pestrokrovečníky či chalcidky – nebo mláďata hmyzožravých ptáků a vodní zvířata. Navíc chemické látky, které postřik obsahuje, jsou někdy nebezpečné pro lidské zdraví. Experti národního parku proto měli dobré důvody k opatrnosti a nesouhlasnému posouzení, i když jim náměstek vyhrožoval.“

„Kdyby experti národního parku měli vydávat odborná posouzení podle toho, jak jim shora přikážou, tak nemusí zaměstnávat vědce s doktoráty, ale stačí sekretářka, která umí psát na stroji.“

Ředitel Stráský předloni už několik týdnů před vydáním povolení řekl, že se rozhodl rozmístit v parku stovky otrávených kmenů i bez speciální výjimky, když „si ověřil, že...bude vydána během několika dní“ [2].

Hnutí DUHA tehdy podotklo, že ředitel nemůže předem vědět, jak povolovací řízení dopadne – pokud ovšem úředníkům předem nepřikázal, jak mají o jeho žádosti rozhodnout [3].

Stráský také tehdy sesadil svého náměstka Tomáše Hlavatého, který měl rozhodování o jeho žádosti na starosti, a nahradil jej Václavem Braunem [4].

Používání pesticidů je v národním parku zakázáno. Vedení národního parku proto usilovalo o speciální povolení, že může porušit zákon a zákaz překročit. Navíc jej chtělo dodatečně, protože s rozmisťováním chemicky postříkaných kmenů už začalo ilegálně, aniž by k tomu mělo svolení.

Česká inspekce životního prostředí za to posléze dala současnému vedení národního parku pokutu.

Českobudějovický krajský soud navíc v červnu potvrdil, že loňské povolení chemických postřiků bylo ilegální. Současné vedení národního parku totiž nenechalo prověřit, zda – a jak – poškodí život v šumavské přírodě [5].

Chemický postřik hubí nejen kůrovce, ale také veškerý hmyz, který s ním přijde do kontaktu. Obětí se vždy stanou ve velkých počtech druhy, jež kůrovce požírají – střevlíci, lumčíci, pestrokrovečníci, chalcidky a mnoho dalších – i mláďata sýkor i jiných užitečných ptáků, kteří otrávený hmyz sezobají. Proniknou-li pesticidy do vody, zabíjejí všechny vodní zvířata, například žáby nebo čolky.

Látka cypermethrin, kterou postřiky obsahují, patří ke skupině jedů, které narušují funkce hormonů a imunitní systém. Zasažení cypermethrinem může zvýšit riziko neplodnosti (především samců) i spontánního potratu, dále vyvolat předčasný porod a způsobit vrozené abnormality plodu. Byly prokázány genotoxické, cytotoxické, teratogenní a karcinogenní účinky této vysoce jedovaté látky.

Hnutí DUHA před dvěma lety našlo chemicky nastříkané kmeny například u turistického odpočívadla u Javoří pily nebo rozmístěny podél cest, kudy chodí návštěvníci Šumavy. Přesto nebyli nijak varováni, aby se postříkaných stromů nedotýkali.

Poznámky:
[1] Více v policejní tiskové zprávě: www.policie.cz/clanek/urednici-tlaku-nepodlehli.aspx
[2] www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/211411000370505
[3] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/aktualne/postriky-v-np-sumava-uz-vice-nez-dva-tydny
[4] http://www.lidovky.cz/strasky-se-zbavuje-lidi-kteri-rozhodovali-o-vyjimc...
[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/jedovata-chemie-v-np-sumava-byla-povole...

Šítky aktuality: