Poslanci dnes přihráli developerům pozemky v národních parcích k živelné výstavbě

Hlasovali tak proti veřejnému mínění

Poslanci dnes svým hlasováním upřednostnili v zákonu o Státním pozemkovém úřadu kontroverzní klauzuli, která developerům otevře cestu ke stovkám hektarů půdy a živelné výstavbě v národních parcích.

Podle nového zákona stát bezplatně převede lukrativní pozemky v bezprostředním sousedství obcí do jejich vlastnictví. Obce je obratem mohou rozprodat developerům nebo zájemcům o stavbu luxusních domů, jak se to už vícekrát v minulosti stalo.

Senát sice v říjnu odhlasoval pozměňovací návrh senátora Miroslava Krejči (nezávislý, Strakonicko), podle nějž by zákon umožnil převody pouze v případě, že obec chce pozemky použít pro veřejně prospěšné stavby, ovšem Poslanecká sněmovna dnes senátní návrh přehlasovala a prosadila původní vládní verzi.

Poslanci potopili kompromisní senátní návrh všemi hlasy TOP09 (až na dvě výjimky), většinou hlasů ODS a částí hlasů Liberálních demokratů [1].Pro kompromisní návrh, který Hnutí DUHA podporovalo, hlasovali všichni poslanci ČSSD (až na dvě výjimky), Věcí veřejných, KSČM a část zákonodárců LIDEM.

Poslanci rozhodli o novém zákonu přímo v rozporu se zájmy veřejnosti. Nezávislý výzkum Factum Invenio zjistil, že 71 % lidí v ČR je proti výstavbě nových lanovek či sjezdovek v Národním parku Šumava [2].

Bývalý ředitel národního parku František Krejčí řekl v této souvislosti pro Aktuálně.cz, že pozemky jsou důvodem všech změn, které se na Šumavě v posledních letech dějí [3].

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Bezplatné vyvedení lukrativních pozemků ze státního majetku otevřelo cestu do národních parků developerským projektůmy. Některé obce mohou samozřejmě parcely obratem rozprodat developerům – ostatně nebylo by to poprvé.“

„Jde tady o stovky hektarů exkluzivních pozemků. Živelná výstavba může takhle pohltit spoustu přírodních území a překrásných výhledů do horské krajiny, kvůli kterým na Šumavu jezdí turisté.“

„Senátoři navrhli rozumné řešení, jak obcím zajistit parcely, které potřebují pro veřejné služby, aniž by přitom umožnili spekulace s pozemky a masovou výstavbu v národním parku. Poslanci však jejich návrh potopili.“

Poznámky:
[1] Záznam hlasování poslanců zde: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=57164
[2] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/aktualne/71-lidi-je-proti-novym-lanovkam-sjezdovkam-v-n... a kompletní průzkum: www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/typo3/np_sumava_verejne_m...
[3] www.aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=761206

ilustrační foto: H Assaf / sxc.hu

Šítky aktuality: