Poslanci dnes projdou prvním ekologickým testem: Rozhodují o recyklaci obalů

Všechny koaliční strany i ODS chtějí snížit její reálný stav.

Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o recyklačních cílech v novele zákona o obalech. Na stole leží tři návrhy, všechny však plánují nižší míru recyklace obalů oproti současnému stavu. Nejmenší zhoršení představuje předloha ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který navrhuje jen mírný pokles recyklace. Jeho plán torpédoval v úterním druhém čtení poslanec Jan Zahradník (ODS), který navrhl ještě nižší cíle a nejhorší variantu vůbec nakonec předložil sociální demokrat Milan Urban [1].

Zákon s recyklačními cíli zdaleka nejnižšími se již minulý týden pokoušel prosadit poslanec a bývalý ministr Tomáš Podivínský (KDU-ČSL). Jeho návrh, který chtěl prosadit bez diskuse v rychlém režimu projednání, však sněmovna odmítla. Hnutí DUHA totiž ukázalo, že navržené velmi nízké cíle pro recyklaci obalů už řadu let podstatně překračujeme.

Porovnání jednotlivých návrhů pro recyklaci obalů se současnou úrovní:

Poslanci výboru pro životní prostředí akceptovali návrh Richarda Brabce a podivný návrh bývalého ministra odmítli.

Návrh s nižšími cíli by měl časovou působnost omezenou jen na tři roky. Ministr Brabec přislíbil přípravu nového zákona o obalech, který by měl úroveň recyklace obalů po roce 2016 dál zvyšovat. Pro splnění tohoto záměru bude rozhodující, jak kvalitně jeho úřad připraví zastřešující zákon o odpadech, a také to, nasměřuje-li evropské fondy do recyklace a nikoli do nových spaloven, jak navrhovali Brabcovi předchůdci.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Novela zákona o obalech je prvním ekologickým testem nově zvolených poslanců. Nemají to ovšem jednoduché: Zatímco nejhorší návrh lidoveckého bývalého ministra Podivínského už sice minulý týden po analýze Hnutí DUHA odmítli, na stole jim však nyní leží další tři. Všechny ovšem současnou míru recyklace obalů snižují. Tyto čtyři návrhy předložili zástupci všech stran koalice i ODS. Nejmenší zlo mezi nimi představuje předloha ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), zatímco poslanci Zahradil (ODS) a Urban (ČSSD) snižují recyklační cíle podstatně víc.“

„Pokud bude přijat Brabcův návrh, za nímž stojí i výbor pro životní prostředí, neposune recyklaci dopředu, ale změkčí ji – ovšem méně než zbylé návrhy. Podstatné zlepšení situace by přinesl nový zákon o odpadech, který ministr už avizoval, a využití peněz z nových evropských fondů na šetrné hospodaření s odpady namísto na výstavbu spaloven.“

Poznámky:
[1] Sněmovní tisk 53/2 www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=53
[2] www.mzp.cz/cz/souhrnne_udaje_obaly

Šítky aktuality: