Poslanci odkývli nultou fázi zelené daňové reformy

Co Poslanecká sněmovna dnes – coby součást reformního balíčku – schválila, je pouze nultá fáze ekologické daňové reformy, komentovalo Hnutí DUHA.
Poslanci odhlasovali návrh, který mírně sníží daňové zatížení práce a rozdíl pokryje vyššími daněmi ze spotřeby uhlí, elektřiny a zemního plynu. Ale vládní návrh pouze splnil minimální sazby dohodnuté v Evropské unii, kterým se ministři nemohli vyhnout.
Proto dojde jen k velmi malé úlevě na odvodech sociálního pojištění – která zvýší platy nebo bude motivovat k vytváření nových pracovních míst – či zvýšení energetických daní.
Vládní strany se v koaliční smlouvě dohodly, že připraví také skutečnou ekologickou daňovou reformu. Bude spočívat ve snížení odvodů na sociální pojištění s tím, že výpadek pokryje nová daň z exhalací oxidu uhličitého. Sazby mají být několikanásobně vyšší než v této, nulté fázi.
Už ode dneška mohou lidé z webových stránek Hnutí DUHA psát emaily ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi a žádat jej, aby připravil skutečně účinnou první fázi reformy – takovou, která posílí ekonomiku a sníží znečištění i nezaměstnanost.
Co ekonomové říkají o (opravdové) ekologické daňové reformě:
www.hnutiduha.cz/publikace/EDR_citaty_expertu.pdf
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Spíš než první je tohle nultá fáze ekologické daňové reformy. Vláda pouze plní to, na čem jsme se shodli s ostatními státy EU, a čemu se tudíž beztak nemůže vyhnout. Připravované sazby nebudou skoro nikoho motivovat skoro k ničemu. Skutečným impulsem pro čistá paliva či efektivní technologie nebo k vytváření nových pracovních míst bude až seriózní reforma, na které se vládní strany dohodly v koaliční smlouvě. Ale už nultý krok má smysl. Zavádí důležitý precedent pro ekologickou daňovou reformu – daňové zatížení lze nejen zvyšovat nebo snižovat, ale také přesouvat z práce nebo výdělku na znečištění.“