Poslanci smetli majitele malých FTV elektráren

Ekologická organizace již dříve upozorňovala, že je nutné rozlišit instalace podle roku uvedení do provozu (2009 nebo 2010), velikosti a umístění (na polích a na budovách).

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Dnešní rozhodnutí poslanců pošle stovky drobných podnikatelů provozující solární elektrárny na střechách podniků do nelehké finanční situace a možná povede k jejich krachu. Instalace pod 200 kW představují pouze minimální díl sluneční elektřiny a stejně tak mají zanedbatelný dopad na zvýšení ceny elektřiny.
Poslanci současně odmítli i návrh, který by dovolil stavět elektrárny v opuštěných průmyslových areálech, nebo na skládkách. Krok je to nepochopitelný – zde panely rozhodně nenarušují krajinu, naopak investor by musel zajistit úpravu zanedbaného prostoru.
Česko tak pravděpodobně vystoupí z dynamicky rostoucího sektoru zelené energetiky. Rozhodně nebude budit dojem stabilního investičního prostředí a možná se i dočkáme žalob na stát. Přitom se stačilo inspirovat v sousedním Německu, které změnu legislativy zvládlo se ctí.“