Poslanec Vojíř bourání Horního Jiřetína neprosadí

Hnutí DUHA nemá žádné obavy z plánu poslance Oldřicha Vojíře, který chce sněmovně navrhnout, aby umožnila rozšiřování uhelných dolů na Mostecku, zbourání Horního Jiřetína a Černic a vystěhování více než 2000 lidí [1].
Ekologická organizace soudí, že návrh poslance ODS a významného akcionáře společnosti ČEZ [2] nemá šanci na úspěch. Podle průzkumu CVVM skoro tři čtvrtiny (73 %) lidí v Ústeckém kraji podporují zachování limitů těžby. Hnutí DUHA připomnělo, že:
Koaliční strany i opoziční ČSSD podporují ochranu zbývajících obcí v Podkrušnohoří před rozšiřováním uhelných dolů.ODS v programu před krajskými volbami slíbila: „Limity těžby na lomu ČSA pro nás jsou a budou nepřekročitelné…Občané Jiřetína a všichni další občané kraje nesmějí už trpět dlouhodobými důsledky těžby.“ČSSD ve volebním programu napsala: „zařadíme platné ekologické limity těžby uhlí do zásad pro další územní rozvoj kraje“.Současná vláda v září definitivně potvrdila sedmnáct let staré rozhodnutí, které ochranu obcí stanovilo. Jiří Paroubek už v květnu 2006 napsal v dopise tehdejšímu starostovi Litvínova, že takzvané územní limity těžby „bude respektovat každá vláda, které budu předsedat a v níž bude mít většinu Česká strana sociálně demokratická“.
Rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku by republika vyráběla asi pětapůlkrát méně energie, než lze získat snížením energetické náročnosti našich domů – zejména zateplováním.  Hnutí DUHA argumentuje, že postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů oživí ekonomiku Ústeckého kraje. Nová průmyslová odvětví tak mohou vytvořit tisíce pracovních míst.
Martin Mikeska, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:
„Návrh nemá sebemenší šanci na úspěch. Ochranu obcí před rozšiřováním dolů podporují koaliční strany, sociální demokraté, většina krajského zastupitelstva i drtivá převaha veřejného mínění. Důležitý není návrh. Důležité je, zda pro něj pan poslanec najde sto jedna hlasů ve sněmovně a osmadvacet v krajském zastupitelstvu. A to nenajde.“
Poznámky:
[1] Zpráva serveru Ekonom.cz [2] Mf DNES v květnu 2005 zjistila, že poslanec Oldřich Vojíř vlastní akcie společnosti ČEZ v hodnotě milionů korun (MfD, 4. května 2005)