Poslanecká sněmovna žádá zrušit tunel do státních lesů

Hnutí DUHA uvítalo dnešní rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která drtivou většinou požádala vládu, aby zrušila kontroverzní tendry státních lesů.

Poslanci také poměrem 81 ku 3 hlasům vyzvali k přijetí nového zákona o státním podniku Lesy ČR, který „zajistí zlepšení zdravotního stavu lesa přírodě bližšími formami hospodaření“.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Po takhle drtivém hlasování poslanců za všechny strany vládě nezbývá, než megatendr zrušit. Musí vypsat nová výběrová řízení, jež zajistí zdravé lesní hospodaření. Velmi důležitý je také bod, kde sněmovna požaduje nový zákon o státních lesích, který zajistí takzvané přírodě blízké hospodaření.“

„Na rozdíl od předchozích zakázek tentokrát nejde jen o rozdělení zisku, nýbrž také o zdraví našich lesů, jež každý víkend navštěvují miliony výletníků. Dřevařské firmy by ve snaze o rychlý profit poškozovaly naše lesy holosečným kácením a podobnými praktikami.“

Generální ředitelství státních lesů plánuje svěřit všechny lesní celky na dobu až deseti let do faktické správy dřevařským firmám, které by zde zajišťovaly veškeré práce včetně prodeje dřeva – s tím, že o výnos se budou dělit. Hnutí DUHA prosazuje zrušení vypsaného tendru. Argumentuje, že dodavatelské společnosti ve snaze o rychlý zisk během desetileté lhůty budou poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami.

  • Více o sporných tendrech >>

Ekologická organizace napsala všem poslancům a apelovala na ně, aby požadovali zastavení megatendru. Zákonodárci také dostali stovky emailů od příznivců Hnutí DUHA.

Veřejné pozemky ve správě Lesů ČR pokrývají více než šestinu české krajiny. Slouží jako místo k výletům – do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí – a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi. Domov zde má velká část tuzemské přírody.