Potraviny nezdražují kvůli energetickým plodinám

Pěstování energetických plodin prozatím zabírá jen malý zlomek české zemědělské půdy. Hnutí DUHA to připomnělo v reakci na názor v novoročním projevu prezidenta Václava Klause, že obnovitelné zdroje energie jsou důležitým důvodem nedávného rapidního růstu ceny potravin. Ekologická organizace podotkla, že: Pěstování energetických plodin pro elektrárny a teplárny zabírá jen 0,04 % české zemědělské půdy.Dalších asi 8 % zabírá pěstování řepky, ze které 26 % se používá k výrobě bionafty - takže asi dvě procenta půdy.Hnutí DUHA má vážné výhrady proti masové výrobě motorových biopaliv ze zemědělských plodin [1]. Ale podporuje větší využívání energetických plodin v elektrárnách a teplárnách.
„Protože se všechno exportuje do Číny, Indie a dalších zemí. Vliv biopaliv na cenu obilí je jen zástupným vysvětlením“, řekl Pavel Švarc, ředitel podniku Čepro, v rozhovoru pro časopis Ekonom na otázku, proč roste cena potravin [2].
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
“Veškeré obnovitelné zdroje pro elektrárny a teplárny zatím nezabírají ani půl promile zemědělské půdy. Právě na ně, nikoli na automobilová biopaliva, by přitom vláda měla soustředit svoji podporu. Házet na jednu hromadu obnovitelné zdroje a biopaliva je nemysl. Nicméně pokud sesypeme energetické plodiny a biopaliva dohromady, dává to dohromady asi jednu padesátinu české zemědělské půdy. Cena másla či mléka v obchodech vyletěla nahoru ve stejnou dobu, kdy u nás začalo zavádění bionafty. Ale nejde zde klást rovnítko jen kvůli časové shodě. Čísla tomu vůbec neodpovídají.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=555&year=2007%3E%3Cspan%20class=
[2] Ekonom 16. 11. 2007,
http://ekonom.ihned.cz/c1-22419130-ceny-jsou-velka-neznama