Překoná sám sebe a pomůže tak Rysím hlídkám i české divočině

Ke GivingTuesday, svátku dárcovství se připojuje i Hnutí DUHA

Aby podpořil Rysí hlídky, uběhne letos 10. prosince 80 kilometrů napříč brdskými lesy. Tak zní osobní výzva Romana Hřebeckého, blízkého spolupracovníka Hnutí DUHA, jejímž prostřednictvím chce od své rodiny, známých, kolegů, ale třeba i konkurentů vybrat 20 tisíc korun, které pomohou s monitoringem a ochranou velkých šelem v Česku. Ekologická organizace se Romanovou výzvou zároveň připojuje k letošnímu ročníku celosvětové výzvy GivingTuesday. První ročník v Česku startuje právě dnes. 

Romanova výzva na pomoc Rysím hlídkám i jeho osobní video jsou na  https://www.darujme.cz/roman/ 

Smyslem „Darovací úterý“, které vzniklo jako pomyslná protiváha takzvaného Black Friday - Černého pátku, je zapojit vlastní přátele do neziskového projektu, kterému věří autor výzvy. Sám je buď dárcem, dobrovolníkem nebo spolupracovníkem organizace, pro kterou výzvu přijal. Pro Romana je to právě jedna ze součástí kampaně Česká divočina, konkrétně Rysí hlídky. Výzva je zároveň vždy spojena s několikanásobným překonáním sebe sama, jímž si musí vyzyvatel projít. A sám pak aktivně propaguje na sociálních sítích a nabízí osobní odměny všem, kdo se zapojí. 

Myšlenka GivingTuesday vznikla v Americe roku 2012, jejím autorem je Henry Timms, výkonný ředitel respektované kulturní a komunitní instituce 92nd Street Y v New Yorku. „Dárcovské úterý“ navazuje na Den díkuvzdání, který se v Americe koná každý čtvrtý čtvrtek v listopadu. Tradičně po něm následuje tzv. Black Friday – Černý pátek a Cyber Monday – Kyberpondělí, dny velkých slev a nakupování. 

V České republice míra dárcovství meziročně narůstá. Podle Nadace Via objem dobročinných darů roste už řadu let rychleji než český HDP. Poslední dosud zpracovaná data z loňských daňových přiznání ukazují, že jednotlivci darovali celkem 1,7 miliardy korun a že české firmy jsou v současnosti zhruba pětinásobně štědřejší než v roce 2000. Celkem tedy Češi − firmy a jednotlivci − ročně darují okolo 5,2 miliardy korun.

GivingTuesday se koná pod Záštitou Velvyslanectví USA v České republice, hlavním partnerem je společnost Albatros Media. GivingTuesday v ČR probíhá ve spolupráci s Nadací Via, Sdružením Via, Asociací veřejně prospěšných organizací ČR a Nadací Neziskovky.cz. Loni se přidalo 71 zemí a v nich přes 45 000 zapojených partnerů s více než 700 000 dárců, díky nimž celková výše darů přesáhla 116 milionů dolarů. V letošním roce se očekává další nárůst dárcovských příspěvků.

Samotné Rysí hlídky monitorují výskyt rysa ostrovida na Šumavě a v Pošumaví a svou neustálou přítomností v terénu odrazují potenciální pytláky. Speciálně vyškolení dobrovolníci vyhledávají rysí stopy, trus a srst (tzv. pobytové znaky), které potom slouží CHKO Šumava a Akademii věd ČR k dalším zoologickým výzkumům. Rysí hlídky jsou nejaktivnější v zimě, kdy probíhá lovecká sezóna (zimní srst je kvalitnější než letní) a kdy jsou pro stopování díky sněhové pokrývce optimální podmínky. Fotopasti, které dobrovolníci do terénu umísťují, přinášejí fotografie velkých šelem, a pomáhají tak s informováním veřejnosti. 

Více o projektu Rysích hlídek: http://hnutiduha.cz/nase-prace/lesy-priroda/temata/velke-selmy

Roman Hřebecký, zakladatel Pábení.cz a první vlaštovka nového trendu v dárcovství, řekl:

„10. prosince uběhnu 80 kilometrů přes Brdy v rámci extrémního závodu Pražská stovka. Zároveň nastoupám přes 3 kilometry. Nikdy jsem přitom neběžel víc jak maraton. Po cestě se budu ptát úplně cizích lidí na to, co je pro ně divočina. A vězte, že oslovovat cizí lidi mi fakt není vlastní. Občas mi dokonce nedělá dobře, když mám poprosit prodavače v obchodě, jestli mi podá mojí velikost bot. Z cesty budu průběžně informovat, jak vnímám přírodu kolem sebe. Odhaduju, že od 30. kilometru to bude dost výživné. Zvlášť, když bude 5 pod nulou.“

Žaneta Gregorová, vedoucí týmu pečujícího o dárce Hnutí DUHA, řekla:

„Do práce neziskových organizací se mohou lidé zapojit mnoha rozličnými způsoby. Někdo může věnovat svůj čas, někdo si zavede trvalý příkaz. A pokud někdo vyzve své přátele, kolegy a známé, aby se zároveň s ním podíleli na dobré věci, a navíc svou snahu sám umocňuje překonáváním sebe sama, například vytrvalostním během v náročných podmínkách, stává se i ambasadorem obdarovávané organizace. A to jedna z nejcennějších forem pomoci, kterou může jednotlivec poskytnout a které si velmi vážíme.“ 

Více o aktivitě #GivingTuesdayCZ: http://giving-tuesday.cz/

Kontakt pro informace k Romanově výzvě pro Hnutí DUHA:

Žaneta Gregorová, 728 479 228, zaneta.gregorova@hnutiduha.cz

Kontakt pro více informací v rámci kampaně #GivingTuesdayCZ

Lucie Šplíchalová, 604 150 078, lucie.splichalova@piart.cz